WILO
Vydáno dne: 01.07.2024
Podstatnou složkou čistíren odpadních vod (ČOV) jsou aerační, nebo také provzdušňovací systémy, které zajišťují efektivní čištění odpadních vod. Kontaminující a agresivní látky v odpadní vodě ale postupem času narušují provzdušňovací membrány elementů, a tak přirozeně dochází k jejich stárnutí a opotřebení. Vzhledem k tomu, že provzdušnění tvoří 60 % celkové spotřeby elektrické energie ČOV, způsobují opotřebované systémy vysoce nehospodárný provoz. Například v Ostrově nad Ohří, kde se provozovatelé ČOV rozhodli vyměnit staré elementy za nové, se spotřeba elektrické energie snížila o 34 %. Dodavatelem byla společnost WILO, přední výrobce čerpadel a čerpacích systémů pro zařízení budov, vodní hospodářství a průmyslový sektor. Návratnost investice se zde pohybovala okolo pěti měsíců.
Read MoreWILO
Vydáno dne: 19.06.2024
Společnost WILO CS podnikla významný krok k energetické soběstačnosti instalací fotovoltaických panelů na střeše svého sídla v Čestlicích. Celkový výkon této nové fotovoltaické elektrárny bude 99 kWp. Kromě toho bude areál vybaven pěti nabíjecími stanicemi pro elektromobily, což podtrhuje závazek společnosti k udržitelnému rozvoji a podpoře elektromobility. Spuštění elektrárny je plánováno na červenec letošního roku. Projekt realizovala společnost Renergo Tech, která je dodavatelem a zhotovitelem instalace. Očekává se, že roční úspora na nákladech za energii dosáhne 500 000 korun, návratnost investice včetně vybudování nabíjecích stanic pro elektromobily je tak odhadována na sedm let.
Read MoreWILO
Vydáno dne: 11.06.2024
Všeobecné povědomí o tom, co se skrývá pod zkratkou EPC (z anglického Energy Performance Contracting), do češtiny překládanou jako „projekt energetických úspor se zaručeným výsledkem“, je stále relativně nízké. A to i přesto, že v posledních letech se popularita financování projektů pomocí principu EPC, zejména ve veřejném sektoru, velmi zvyšuje. Prokazuje se, že EPC představuje mimořádně efektivní cestu k realizaci úsporných opatření. Úspory energií se v první fázi využijí na splacení investice, v druhé etapě pak přinášejí čistý finanční prospěch majiteli nemovitosti. Metoda je vhodná prakticky pro všechny státní instituce a organizace, pro kraje, města, obce a všechny jejich příspěvkové organizace. A to tehdy, kdy vlastní starší budovy s neefektivní energetickou infrastrukturou. Princip EPC lze samozřejmě využít i v soukromé sféře.
Read MoreWILO
Vydáno dne: 21.05.2024
V době energetické krize jsme se naučili hledat možnosti, jak snížit energetickou náročnost budov. Tato otázka zůstává stále klíčová pro všechny vlastníky nebo správce nemovitostí. Dobře známým základem je kvalitní zateplení budov. Možností vedoucích k nezanedbatelným úsporám je však celá řada. Patří k nim například instalace systémů pro rekuperaci vzduchu, využití úsporných oběhových čerpadel či hospodárné využití šedé vody.
Read MoreWILO
Vydáno dne: 19.04.2024
Na 22. dubna již tradičně připadá největší celosvětový sekulární svátek – Den Země, který od roku 1970 organizuje OSN. Jeho poselstvím je od počátku připomínat důležitá témata jako je ochrana životního prostředí, změna klimatu, podpora biodiverzity, hospodárné nakládání s vodními zdroji nebo například udržitelný rozvoj. Také Wilo, přední světový výrobce čerpadel a čerpacích systémů pro zařízení budov, vodní hospodářství a průmyslový sektor, patří mezi společnosti, které se v otázkách globálních trendů aktivně zasazují. Problém dlouhodobého sucha a nedostatku vody pomáhá řešit i v daleké monarchii na nejzazším severozápadě Afriky – Maroku. Své technologie zde dodává pro přelomový projekt Sebou zakotvený v marockém národním vodohospodářském plánu. V souvislosti s častějšími etapami sucha v Evropě způsobenými klimatickými změnami, mohou ale obdobné technologie pomoci s řešením situace například i v České republice.
Read MoreWILO
Vydáno dne: 19.03.2024
U příležitosti Světového dne vody, který každoročně připadá na 22. března, se pozornost obrací především na problematiku nedostatku vody v rozvojových zemích. Řešením této otázky se zabývá i řada nadnárodních firem, mezi které patří například společnost WILO. Ta se řadí k předním světovým výrobcům čerpadel a čerpacích systémů pro zařízení budov, vodní hospodářství a průmyslový sektor. Wilo se aktivně podílí na ambiciózních projektech, jako je transformace pouštních ploch na úrodnou půdu v Egyptě. Ten má za cíl zajistit nezávislost země na dovozu obilí. Společnost dosud pro tento projekt dodala více než 300 moderních čerpadel. Příklad, jak lze efektivně využít moderních technologií při budování vodní infrastruktury pak nejlépe dokládá městský stát na Malajském poloostrově – Singapur. S ohledem na probíhající klimatické změny, a jejich potenciální dopad na dostupnost pitné vody v budoucnu, může být právě singapurská vodní infrastruktura inspirací pro mnohé další země, Českou republiku nevyjímaje.
Read MoreWILO
Vydáno dne: 05.03.2024
Existuje celá řada věcí, které do vodovodního odpadu nepatří, a přesto v odpadních systémech domácností pravidelně končí. Servisní technici a instalatéři pak vyjíždějí k haváriím, které jsme si zapříčinili například splachováním vlhčených ubrousků, hygienických pomůcek, vlasů či tuků. Málokdo také tuší, že si takovým jednáním nejen poškozujeme odpadní potrubí a kalová čerpadla, ale také si díky zvýšeným nárokům na údržbu celého systému zvyšujeme poplatky, které jako koncoví spotřebitelé zaplatíme. Poškození se totiž týká nejen zařízení domácností, ale i celé městské infrastruktury.
Read MoreWILO
Vydáno dne: 24.01.2024
V období energetické krize je téma úspor klíčové asi pro všechny majitele či správce nemovitostí. Přínos tepelných čerpadel pro snížení nákladů na vytápění je všeobecně znám. Majitelé domů však velmi často zapomínají na technologie, které v domácnosti už mají. Máme tím na mysli čerpadla oběhová. Ta dokáží bezporuchově fungovat dlouhá léta, což vypadá jako nesporná výhoda. Ovšem ne každý si uvědomuje, že nechat v domě oběhové čerpadlo starší více jak 10 let je velmi nehospodárné. Výměna takto starého oběhového čerpadla za nové může přinést až 80% úspory elektrické energie. Proto by při rozhodování o úsporách měla být na prvním místě věnována pozornost stávajícím zařízením a jejich optimalizaci nebo výměně.
Read More