Všechny budovy financované z tohoto úvěru dosáhnou vysokých standardů udržitelnosti, což je plně v souladu s cíli EBRD podporující přechod na ekologicky šetrnou ekonomiku. Skupina AFI se zavázala vytvořit komplexní plán, který jí umožní splnit požadavky připravované směrnice EU o podávání zpráv podniků o udržitelnosti. Tím posílí svou dlouhodobou strategii zaměřenou na ochranu životního prostředí, sociální odpovědnost a odpovědné řízení.
„Z navázání spolupráce s EBRD jsme nadšeni. Nové financování potvrzuje náš závazek k udržitelnému rozvoji a zároveň posiluje naši finanční stabilitu. Díky této spolupráci můžeme dále rozšiřovat naše portfolio ve střední a jihovýchodní Evropě, a to zejména v sektoru kanceláří a bydlení k pronájmu,“ uvedla Anat Dafna, finanční ředitelka skupiny AFI.
„Velmi nás těší, že můžeme AFI podpořit v další expanzi. Toto financování zdůrazňuje náš závazek podporovat udržitelný rozvoj, pomáhat firmám přizpůsobit se měnícím se regulačním rámcům a propagovat vysoké environmentální standardy v oblasti nemovitostí. Skupina AFI si již vybudovala silnou pozici v sektoru nájemního bydlení v České republice a Polsku, zavedla tento model v Srbsku a nově ho plánuje rozšířit i do Rumunska. Podpora od EBRD pomůže AFI významně rozšířit dosavadní portfolio a upevnit své postavení jako regionálního lídra v tomto segmentu,“ uvedl Vlaho Kojakovič, vedoucí realitního sektoru v EBRD.
AFI je v České republice největším poskytovatelem nájemního bydlení, kde pod značkou AFI Home provozuje téměř 900 jednotek ve čtyřech rezidencích v Praze. Tyto projekty – AFI Home Kolbenova s 640 apartmány, AFI Home Karlín se 171 byty a AFI Home Třebešín s 61 byty – dosahují plné obsazenosti, což potvrzuje vysokou poptávku po moderním nájemním bydlení s kvalitními službami v metropoli. V současnosti již AFI rozšiřuje své portfolio o další dva projekty, a to AFI Home Nová Elektra s 291 byty ve výstavbě a AFI Home V Korytech, kde dohromady vznikne 519 bytů.
Spolupráce s EBRD představuje významný impuls pro další růst společnosti a upevnění jejího postavení jako lídra v oblasti rezidenčních nemovitostí nejen v České republice, ale i v celém regionu střední a východní Evropy.
AFI je přední realitní investiční a developerská skupina specializující se na komerční a bytové nemovitosti, obchodní parky, kancelářské komplexy, nákupní centra, maloobchodní centra, rezidenční projekty a projekty se smíšeným využitím v Izraeli a střední a východní Evropě (CEE). V České republice působí od roku 1997 a za tu dobu dokončila řadu významných projektů, jako jsou nákupní centra Palác Flora a AFI Palác Pardubice, rezidenční komplexy Korunní Dvůr, Tulipa Rokytka, Tulipa Modřanská rokle a Tulipa City nebo logistický park D8 European Park. Na poli kancelářských nemovitostí realizovala administrativní centra Classic 7 Business Park (tři fáze), AFI Karlín, AFI Vokovice a AFI City 1. V dubnu 2021 rozšířila své portfolio o akvizici administrativního komplexu Avenir Business Park v Nových Butovicích. V České republice se aktuálně společnost zaměřuje na výstavbu nájemního bydlení pod značkou AFI Home. Dokončeny byly projekty AFI Home Třebešín v Praze 3, AFI Home Karlín v Praze 8 a dvě fáze projektu AFI Home Kolbenova v Praze 9.
Skupina AFI aktuálně spravuje portfolio výnosových nemovitostí o velikosti 1,350 milionu m², přičemž dalších 175 000 m² hrubé pronajímatelné plochy je ve výstavbě (stav k 31. prosinci 2024).