„Dešťová voda, která v stále z velké části bez užitku odtéká do kanalizace, představuje nesmírně cenný zdroj. S využitím správných systémů a technologií ji lze velmi efektivně využít pro zavlažování zahrad a veřejné zeleně, jako okrasné vodní prvky, k mytí aut, pro úklid veřejných ploch, ale i pro praní prádla, splachování toalet či pro průmyslové využití. Je potřeba na tuto skutečnost upozorňovat, jelikož nová legislativa ukládá povinnost využívání dešťové vody pouze pro rekonstruované stavby či novostavby. Velký potenciál se však skrývá v případě řady budov postavených a rekonstruovaných před tímto rokem, kterých se tyto legislativní změny nedotkly,“ říká Jan Cidlinský regionální ředitel společnosti Wilo pro střední Evropu a dále dodává: „Samostatnou kapitolu pak představují logistické a průmyslové haly, to jsou miliony metrů čtverečních ploch pro retenci dešťové vody.“

Systematické využívání dešťové vody může přinést také významné úspory ve spotřebě pitné vody, což se pozitivně projeví jak na peněženkách spotřebitelů, tak na životním prostředí. Odborné studie ukazují, že běžná domácnost může díky využívání dešťové vody snížit spotřebu pitné vody až o 50 %. V průmyslovém měřítku mohou být úspory ještě významnější. Efektivnějším záchytem dešťové vody se rovněž snižuje zátěž kanalizační sítě i čistíren odpadních vod.

Dešťová voda ze střech průmyslových hal je velmi cenným, ale opomíjeným vodním zdrojem

Průmyslové areály a skladovací haly se svými rozsáhlými střechami představují ideální místa pro sběr a využití dešťové vody. Tento potenciál však zůstává v mnoha případech nevyužitý. Zatímco nové průmyslové objekty postavené po roce 2021 již ze zákona musí řešit způsob nakládání s dešťovou vodou, starší areály tuto povinnost nemají. Pokud tyto starší budovy neprošly významnou rekonstrukcí, mohou dešťové srážky dopadající na jejich rozlehlé střechy odtékat bez užitku. Přitom právě dešťová voda by mohla výrazně snížit závislost těchto objektů na pitné vodě z veřejných zdrojů. Nachází totiž uplatnění v mnoha provozních činnostech, kde není nutné používat vodu pitné kvality. Efektivní systémy pro zachycení a využití dešťové vody tak představují nejen ekologické, ale i ekonomicky výhodné řešení pro průmyslové areály všech velikostí.

Moderní skladovací komplexy, umístěné podél hlavních dopravních tepen, disponují střechami o rozloze často přesahující několik hektarů, což znamená, že i při relativně nízkém úhrnu srážek dokáží nashromáždit obrovské množství vody. Například průmyslový areál o střešní ploše 10 000 m2 může při srážkách dosahujících pouhých 10 mm zachytit přibližně 100 000 litrů vody. To odpovídá spotřebě průměrné domácnosti za několik měsíců. Tyto rozlehlé plochy představují významný potenciál nejen pro provozovatele samotných objektů, ale také pro širší ekologický kontext dané lokality. Zachycená dešťová voda může být po příslušné filtraci a úpravě využita pro splachování WC, údržbě venkovních ploch, zavlažování či jako technologická voda v průmyslových procesech. 


O společnosti Wilo:

Wilo je nadnárodní technologická skupina, která patří k předním světovým výrobcům čerpadel a čerpacích systémů pro zařízení budov, vodní hospodářství a průmyslový sektor. Společnost byla založena roku 1872 v Dortmundu, v průběhu své dlouhé a úspěšné historie se rozvinula do podoby významného globálního hráče. V současnosti zaměstnává více než 8 200 lidí po celém světě. Skupina Wilo věnuje zvláštní pozornost globálním trendům jako je urbanizace, změna klimatu, řešení nedostatku vody a zvýšení energetické soběstačnosti, stejně jako technologickému pokroku a digitalizaci.

Pro více informací kontaktuje:

Kamila Žitňáková

Crest Communications a.s.

kamila.zitnakova@crestcom.cz

+420 725 544 106