Základem každé nové energetické komunity je výrobna, ideálně systém, ve kterém se nachází (kromě profesionálně navržené a nainstalované fotovoltaické elektrárny z kvalitních komponentů) i nadřazený řídicí systém (jako je např. Dreemy z DZ Dražice nebo Infigy). Právě díky němu je dnes možné optimalizovat tok energie z fotovoltaické elektrárny podle pravidelného rytmu domácnosti, předpovědi počasí nebo aktuálních spotových cen. Dochází tak k výraznému snížení spotřeby energie ze sítě a k minimalizaci nechtěných přetoků. Často se však stává, že vzniknou přebytky elektřiny, které daná výrobna nedokáže spotřebovat. A na tyto situace se zaměřuje nová legislativa, která zavádí pojmy „energetické společenství“ a „aktivní zákazník“ a mění možnosti sdílení energie v rámci bytového domu.
„V současnosti tak rozlišujeme tři skupiny sdílení. Prvním je sdílení v rámci bytového domu, které existovalo už v minulosti, ale došlo u něj ke změně pravidel: nově je například osvobozeno od distribučních poplatků. Poté je zavedený režim tzv. aktivního zákazníka, který umožňuje sdílení v rámci až 11 odběrných míst napříč regiony (např. mezi vlastní výrobnou v rodinném domě a chatou nebo mezi výrobcem a odběrnými místy jeho rodiny či přátel). Na tento typ sice nejsou kladené žádné zvláštní administrativní nároky (ani při sdílení přebytků za úplatu), musí ovšem platit distribuční poplatky stejně jako poslední skupina – tzv. energetické společenství (družstvo, spolek nebo korporace). Tato skupina, která se navíc musí registrovat u ERÚ, je prozatím omezena na 1 000 odběrných míst a 3 sousedící obce s rozšířenou působností," vysvětluje Radek Michálek, vedoucí divize Energetických systémů DZ Dražice. „Rozvoj komunitní energetiky je velmi důležitou součástí celkového energetického mixu v České republice. Jako problém vidíme pouze nedostatečnou kapacitu sítí. Elektřinu totiž nelze sdílet ve chvíli, kdy je výrobna ve zjednodušeném režimu s nulovým rezervovaným výkonem – nemůžete-li posílat přetoky do sítě, nelze je ani sdílet," dodává Jakub Rous, jednatel společnosti Viapower.
Jak začít se sdílením elektřiny?
Aby bylo sdílení skutečně efektivní, je nutné zvolit odběrná místa, která dokážou daný přetok elektřiny z výrobny obratem spotřebovat (tedy v cca 15minutovém intervalu od její výroby). Před jeho zahájením je navíc klíčové si vyjasnit, v jakém procentuálním poměru se bude vyrobená elektřina dělit mezi odběrná místa, v jakém pořadí ji budou moci využívat a zda bude sdílení probíhat zadarmo nebo za předem stanovenou úplatu. Poté již následuje jen registrace u Elektroenergetického datového centra a osazení všech zapojených míst průběhovými elektroměry (o což se postará distributor). Při čerpání dotace na fotovoltaickou elektrárnu je navíc třeba myslet na to, že výrobce může sdílet elektřinu pouze do hodnoty rezervovaného výkonu (a to bývá max. polovina instalovaného výkonu).
O společnosti DZ Dražice a skupině NIBE:
Společnost DZ Dražice, člen skupiny NIBE, je největším výrobcem ohřívačů vody a akumulačních nádrží v České republice, který své výrobky vyváží do cca 30 zemí světa. V Česku má více než 50% podíl na trhu. Historie společnosti se píše již od roku 1900: ohřívače vody pod značkou Dražice začala vyrábět v roce 1956. V roce 2006 se stala součástí švédského koncernu NIBE Industrier AB a výhradním dodavatelem produktů značky NIBE (např. tepelných čerpadel a rekuperačních jednotek) do České republiky a na Slovensko. Aktuálně je jejich největším prodejcem ve střední Evropě. DZ Dražice vlastní výrobní závod s několika linkami v Dražicích a Luštěnicích nedaleko Benátek nad Jizerou a plně automatizovaný sklad.
Od roku 2022 je součástí DZ Dražice divize DZD Solar zaměřená na fotovoltaická řešení, která nabízí komponenty pro realizaci fotovoltaických elektráren (jako jsou síťové a hybridní střídače a bateriové systémy). Samotná kompletní řešení včetně vyřízení dotací a další administrativy dodává na trh prostřednictvím prověřených, pravidelně školených a certifikovaných montážních firem. Dále prodává klimatizace AIR a AIR Plus.
www.nibe.cz; www.dzd.cz; www.dzd-solar.cz; www.klima-drazice.cz
Další informace:
Crest Communications
Marie Žuchadar Cimplová, tel.: +420 731 613 602, marie.cimplova@crestcom.cz
Kamila Čadková, tel.: +420 731 613 609, kamila.cadkova@crestcom.cz