Komunitní energetika nabírá stále více na popularitě. V dnešní době už je zcela běžné, že obce a města s vidinou dosažení značných finančních úspor osazují střechy svých budov fotovoltaickými panely. Samotná instalace FVE je ale pouze prvním krokem k reálné energetické úspoře. Klíčovou roli v celém procesu dosahování energetických úspor totiž hraje dobře sestavený energetický management. „Z praxe vidíme, že obce se reálnou spotřebou energie z FVE začnou zabývat až po ročním zúčtování, když zjistí, že nedosáhly očekávaných úspor a že se jim vstupní investice do takového projektu vrátí mnohem později, než původně očekávaly. Často totiž zapomínají na fakt, že distribuční síť v České republice není dobře připravena na sdílení energie v rámci více budov tak, jako v jiných zemích. Například v sousedním Rakousku je při sdílení energie z obnovitelných zdrojů v rámci jedné obce přiznávaná až 57% úleva na poplatku za její distribuci,“ uvádí Pavel Lískovec, Branch Manager Loxone CZ.

Hlavním cílem Loxone je co nejvíce využít vyrobenou energii z FVE přímo v objektu, na jehož střeše byla vyrobena. Až ve chvíli, kdy není jiná možnost, jak energii v rámci budovy dále využít, přichází na řadu sdílení energie. Spotové ceny se během dne neustále mění, proto je důležité energii sdílet v rámci dalších budov až ve chvíli, kdy jsou ceny nejvýhodnější. To umí vyhodnotit systém Loxone. „Cena energie se velmi často během dne dostává až pod 2 Kč za kWh a jen v malém časovém rozmezí se vyšplhá na více než 5 Kč za kWh. Našim úkolem je čerpat energii ve chvíli, kdy je sazba nejnižší, a naopak v nejdražších hodinách vykrýt spotřebu energie například z bateriového úložiště. Tím jsme schopni budovám přinést mnohem větší úsporu, než jaká by byla pouze z fotovoltaiky. Na základě výsledků z našich instalací víme, že pouze nasazení inteligentního řízení dokáže i bez FVE ušetřit minimálně 30 % energie,“ doplňuje Pavel Lískovec.

Systém Loxone dokáže zaznamenat přebytek energie v jednom domě a automaticky jej přesměrovat do jiných zařízení, například do bojleru v jiném objektu, který může být vzdálený 100 km. Tato flexibilita a propojení mezi jednotlivými objekty jsou klíčové pro efektivní a udržitelné fungování komunitní energetiky. Navíc finanční podpora na renovace rodinných domů bude vyplácena všem žadatelům zálohově, ještě před realizací projektů. O dotace na pořízení FVE, včetně inteligentního řízení je možné zažádat od 20. února 2025.