Za realizací komplexního projektu na klíč stojí společnost Greenbuddies, přední český dodavatel středních a velkých průmyslových solárních instalací a nabíjecí infrastruktury. O výrobu zelené energie, jež se spotřebuje na provoz závodu, se postará 940 kusů solárních panelů o jmenovitém výkonu 415 Wp. Očekávaná roční produkce elektrárny dosáhne 400 MWh, což je množství srovnatelné s průměrnou roční spotřebou přibližně 114 českých domácností.
„Fotovoltaika pro MAVE Jičín je naší další cennou zkušeností z oblasti solárních řešení pro zemědělský sektor, kterých jsme realizovali v Evropě již celou řadu. Instalovali jsme solární elektrárny na střechy skleníků v Nizozemsku a Německu, ve Švédsku aktuálně připravujeme agrivoltaiku. Mezi naše zajímavé projekty patří také solární systémy na střeše bioplynové stanice. Rád vidím, že i v Česku začínají přibývat v tomto oboru firmy, které řeší udržitelnější zemědělskou produkci a snížení energetické náročnosti,“ říká Aleš Spáčil, spolumajitel společnosti Greenbuddies.
„Solární energie na střeše drůbežárny je příkladem, že zemědělství může být inovativní a zároveň šetrné k životnímu prostředí. Je to win-win situace – naše farma snižuje náklady na energie a zároveň přispívá k udržitelnější budoucnosti. Díky fotovoltaice můžeme efektivně pohánět větrání a chlazení v halách, což je potřeba hlavně, když slunce nejvíce svítí, a tím nám instalace fotovoltaiky dává ještě větší smysl. Její umístění na budovu přispěje k zajištění ideálního prostředí pro slepice a ke snížení uhlíkové stopy našeho provozu,“ uvádí Dita Bočková, místopředsedkyně představenstva společnosti MAVE Jičín.
Celá farma Soběraz v současné době prochází rozsáhlou modernizací. Kromě instalace nové fotovoltaiky došlo i k inovaci chovných technologií. Původní systémy byly nahrazeny modernějšími, které dále zvyšují komfort a pohodu zvířat. Společnost MAVE Jičín tímto přístupem ukazuje, že je možné skloubit efektivní živočišnou produkci s ohledem na životní prostředí.