Politika ovlivňuje ekonomiku
Péče o utěšený ekonomický rozvoj země patří mezi klíčové zodpovědnosti politiků. Daňový systém, mezinárodní vztahy, regulace, školství, soudnictví či ochrana zdraví a majetku jsou jen některé z mnoha oblastí, které jsou přímo ovlivňovány politickou reprezentací a mají dalekosáhlé dopady na ekonomiku.
Na krátkodobém horizontu – tedy například v řádu měsíců – jsou přitom možnosti politiků ovlivnit směřování ekonomiky velmi omezené. Pokud některá země právě prochází ekonomickou recesí či inflační vlnou, je na jakékoliv politické zásahy zpravidla již pozdě a lze pouze mírnit její dopad na jednotlivé skupiny obyvatel.
Naopak z dlouhodobého pohledu je hospodářská politika pro ekonomický vývoj zcela určující. To nejlépe ilustrují příklady sousedících geografických oblastí, které si v určitém historickém momentu zvolily odlišné politické směřování a následně začaly divergovat i jejich ekonomiky. Učebnicovou ilustrací je v tomto ohledu rozdíl mezi Severní a Jižní Koreou či západní a východní stranou bývalé Železné opony. V obou případech se jednalo o kulturně, historicky, geograficky i ekonomicky podobná území, z nichž jedno zvolilo cestu demokracie a volného trhu, zatímco to druhé se vydalo opačným směrem. Po několika desetiletích pak bylo zřejmé, že toto politické rozhodnutí způsobilo rozdíly v ekonomickém blahobytu v řádu desítek procent.