Od příštího roku dojde ke zpřísnění limitů využívání čistírenských kalů jako hnojiva do zemědělství. Kaly budou smět na zemědělskou půdu pouze za předpokladu, že splní mikrobiologická kritéria, která jsou uvedena v příloze č. 28, Vyhlášky o podrobnostech nakládání s odpady z roku 2021, podle § 81, odstavce 5 a § 82, odstavce 1. Tyto požadavky jsou ale obtížně splnitelné pro ČOV, které nejsou technologicky vybavené pro úpravu kalové koncovky. Je tedy otázka, zda ČOV rozšíří své linky o nové technologie pro hygienizaci kalů, nebo zda pro čistírenské kaly naleznou nové využití. Nabízí se tak metoda plazmového zplyňování od společnosti Millenium Technologies, která dokáže čistírenský kal zpracovat a vyrobit z něj například elektřinu či vodík.

„Za pomocí technologie plazmového zplyňování jsme schopni z čistírenských kalů snadno vytvořit syntézní plyn, který může být dále využit například jako palivo a čistý zdroj energie. Tuto energii je možné následně vrátit rovnou zpět do provozu. Anorganická část kalů se roztaví a vytvoří lávu, která po zchladnutí již nepředstavuje odpad a je využitelná například jako stavební materiál. Celá technologie má navíc kompaktní rozměry a může tak být efektním řešením pro provozovatele ČOV, kteří nyní řeší, jak v budoucnu se vzniklým odpadem naložit. Výhodou plazmového zplyňování je zároveň jeho šetrnost k životnímu prostředí, což je samozřejmě velmi žádoucí i z hlediska plnění cílů Zelené dohody.“ uvádí Petr Dlabal, výkonný ředitel Millenium Technologies.

Čistírenské kaly jsou každým rokem produkovány ve významných objemech. Obsahují značné množství škodlivých látek a mají tak negativní vliv na životní prostředí. Technologie plazmového zplyňování dokáže velice efektivně za pomocí plazmatu (výron má teplotu 3 000 - 5000 °C) zpracovat širokou škálu odpadu včetně zmíněných čistírenských kalů. Chemickou energii vstupních surovin odpadu převede na energii syntézního plynu a současně vitrifikuje její anorganické části do sklovité strusky. Vytvářený syntézní plyn může být využit jako zdroj energie, nebo k výrobě široké škály chemických produktů. Vitrifikovanou strusku je možné využít ve stavebnictví, ale také při budování silniční infrastruktury.

O společnosti Millenium Technologies:

Společnost Millenium Technologies a. s. se zaměřuje na vývoj a výrobu technologie pro plazmové zplyňování a vitrifikaci vstupních surovin s různým podílem energie a anorganické části. Jedná se například o efektivní, environmentálně šetrné a zcela bezpečné zpracování odpadních látek různého stupně nebezpečnosti, jejichž produktem je syntézní plyn a sklovitá struska. Oba produkty jsou druhotně použitelné jako energetický zdroj, respektive stavební materiál. Společnost Millenium Technologies provozuje vědecko-technický park v Dubé, kde probíhá výzkum a testování technologie, a to ve spolupráci s odborníky z vědeckých pracovišť a vysokých škol. Společnost vedle výzkumu a testování připravuje komerční projekty ve spolupráci s řadou potenciálních klientů, např. samospráv měst a obcí, ČOV či zdravotnických zařízení.

O skupině JRD Group:

JRD Group zastřešuje skupinu firem pod značkou JRD (JRD Development, JRD Land, JRD Energo, JRD Invest a JRD Plazma, pod kterou spadá společnost Millenium Technologies). Všechny jejich aktivity staví na jednotné filozofii, že cesta k udržitelné budoucnosti spočívá v propojení moderních technologií, čisté energie, ekologického přístupu a omezení energetické náročnosti staveb. Jednotlivé divize pokrývají široké spektrum oborů: od developmentu a nákupu či prodeje pozemků přes energetiku z obnovitelných zdrojů až po investice do výnosových nemovitostí. Z projektů moderní energetiky skupiny JRD Group stojí za zmínku portfolio fotovoltaických elektráren o výkonu 37 MWp v České republice a Maďarsku, druhý největší větrný park v České republice s instalovanou kapacitou 26 MW nebo technologie plazmového zplyňování (environmentálně šetrné zpracování odpadů s výrobou elektrické a tepelné energie).

Pro více informací kontaktuje:

Kamila Žitňáková
Crest Communications a.s.
kamila.zitnakova@crestcom.cz
+420 725 544 106