Konferenci oficiálně zahájil její organizátor Witold Szymanik, na kterého s prvním příspěvkem navázal Stefan Mordue z Digital Built Britain. Podle strategie britského parlamentu jsou až do roku 2020 definovány čtyři úrovně implementace BIM ve stavebnictví (Level 0, 1, 2 a 3). Velká Británie je nyní na úrovni 2 a intenzivně pracuje na zpracování plánu pro vstup do třetí úrovně. V rámci programu Digital Built Britain funguje několik pracovních skupin, jejichž společným cílem je tvorba stabilního prostředí pro efektivní využívání BIM technologie v praxi. Mezi její kompetence patří mj. tvorba národních standardů. V nedávné době byla například schválena směrnice o bezpečnostních otázkách sdílení informací a využití BIM modelů.

Další příspěvek v dopolední části programu přednesl Leszek Włochyński ze společnosti Hochtief Polska. Na konkrétních projektech z praxe demonstroval využití BIM technologie jak ve fázi návrhu, tak stavby. BIM přirovnal ke strojku v mechanických hodinkách, kde každý účastník stavebního procesu představuje jednu jeho součástku. Pokud každý jednotlivec pracuje s BIM modelem efektivně, potom se z dílčích komponent stává dobře fungující soukolí a zdroj energie pro celý proces.

V odpolední části programu vystoupil Janne Salin z finské společnosti YIT, který vnímá zkratku BIM spíše jako Better Information Management. Aktuálně sleduje nový trend v oblasti digitálního navrhování ve smyslu většího uplatňování virtuální reality a algoritmizací. Firmy ve Finsku vycházejí při BIM modelování z parametrů BEC, které jsou definovány nad rámec IFC (mezinárodně podporovaného formátu pro výměnu dat ve stavebnictví). Jejich českou obdobou je standardizace negrafických údajů 3D modelu, tzv. SNÚM, které připravili odborníci z CzBIM. Nejen Finsko, ale skandinávské země obecně mají v oblasti využívání BIM technologií oproti České republice mírný náskok. Mohou být proto cenným zdrojem zkušeností. Například YIT připravuje rozsáhlý multifunkční projekt Tripla v Helsinkách, který je od počáteční fáze definován a navrhován v BIMu. Bude zahrnovat nové bydlení, kanceláře, hotel, komerční prostory, parkovací stání i zlepšení místní infrastruktury.

České barvy na konferenci Nowe Oblicze BIM reprezentoval Petr Matyáš ze společnosti di5 architekti inženýři, která je jedním z průkopníků využívání této progresivní metody u nás. Ve svém příspěvku „BIM v České republice" informoval o nedávném schválení koncepce zavádění metody BIM v ČR a o významu pracovních skupin při Odborné radě pro BIM. Jako konkrétní příklad z vlastní praxe uvedl mj. kompletní rekonstrukci kancelářského projektu Nekázanka 11 v Praze. Společnost di5 architekti inženýři na něm využívala BIM od samého začátku - od studie návrhu stavby přes období výstavby až po její dokončení. Aktuálně dopracovává model do podoby pro Facility Management, který bude využíván správcovskou firmou a umožní efektivní správu a údržbu budovy.

„Na konferenci jsme zaznamenali velký zájem studentů, kteří vidí v BIM technologii budoucnost a naše vlastní aplikace Bim.Point je velmi oslovila. Jako jedni z mála vystavovatelů nabízejících softwarová řešení jsme měli příležitost ukázat zájemcům skutečnou práci s aplikací přímo na počítači," říká Petr Matyáš a dodává: „Nástroj je unikátní nejen v českém, ale i evropském měřítku. Například ani ve Finsku, které je s využíváním BIMu pravděpodobně nejdál, nedokáží BIM data efektivně používat ve fázích provozu a správy budov."

www.bim-point.com
www.di5.cz

Architektonický ateliér di5 architekti inženýři s.r.o. vznikl v roce 1997. Tvoří ho architekti a inženýři, kteří úzce spolupracují v průběhu všech fází nového projektu. Společně se zabývají přípravou koncepce a návrhem projektu i následným řízením stavby a dohledem nad stavebními pracemi. Realizují projekty z oblastí rodinné a bytové zástavby, administrativních komplexů i občanské vybavenosti a využívají k projektování BIM technologie. Nejvýznamnějšími realizacemi jsou například budova hlavní správy společnosti ČEZ a.s., rezidenční projekty Vivus Uhříněves a Terasy Strašnice nebo dostavba v areálu Philip Morris.

Bim.Point je cloudový on-line nástroj pro práci s BIM modelem staveb vyvinutý společností di5.Tech (dceřiná společnost di5 architekti inženýři s.r.o.). Funguje nejen jako prohlížeč 3D modelu, ale také efektivně pracuje se všemi informacemi o projektu. Umožňuje data intuitivně číst, vyhledávat, třídit, exportovat a nabízí možnost vést evidenci informací a dokumentů připojených k jednotlivým stavebním prvkům. Tento nástroj pracuje s mezinárodně podporovaným datovým formátem IFC pro výměnu dat ve stavebnictví. Byl vyvinut pomocí open source technologií a je zcela nezávislý na softwaru, ve kterém byla data projektu vytvořena.

Pro více informací kontaktujte:

Crest Communications, a.s.
Denisa Kolaříková

Account Manager
Gsm: +420 731 613 606
email: denisa.kolarikova@crestcom.cz
www.crestcom.cz


Kamila Čadková
Account Director
Gsm: +420 731 613 609
email: kamila.cadkova@crestcom.cz
www.crestcom.cz