FIDELITY INTERNATIONAL: AMERICKÉ AKCIE LÉPE ODOLÁVAJÍ FINANČNÍM KRIZÍM

Publikované dňa: 7. 1. 2016 11:59 FIDELITY INTERNATIONAL

I v případě války nebo teroristického útoku v USA byly cenové výkyvy akciových trhů nižší v USA než v Asii či v Evropě Z analýzy Fidelity International, globálního lídra v oblasti investic, vyplývá zajímavé zjištění. Ačkoliv většina krachů a pádů burz začala v USA, poklesem cen akcií trpěly daleko více trhy v Evropě nebo v Asii. Obdobně tomu bylo i v případě přírodních katastrof, finančních krizí či teroristických útoků, které vedly ke zhroucení akciových trhů.

Během posledních 30 let se objevilo mnoho pádů burz. K největším z nich patří „Černé pondělí" z roku 1987, asijská a ruská krize v letech 1997 a 1998, internetová bublina (tzv. Dotcom bublina) z roku 2000 a finanční krize v roce 2007, která opět vypukla v menší míře v roce 2011. Největší dopad na akciové trhy měly přitom internetová bublina a finanční krize z roku 2007. Ty vedly k poklesu cen akcií v USA a v Evropě o více než 50 %. Avšak ztráty v průmyslových zemích tichomořského regionu a rozvíjejících se trzích v Asii byly ještě větší. Ztráty v Tichomoří dosáhly např. po prasknutí internetové bubliny téměř 80 % a v Asii 60 %. Zajímavým zjištěním podle Fidelity International tedy je, že i když většina burzovních krachů začala v USA, daleko větší dopady pocítily trhy v Evropě a v Asii. A to i pokud vezmeme v úvahu vliv měnových kurzů.

„Důvodem relativně větší stability akciového trhu v USA je s největší pravděpodobností jeho velikost a hloubka. Ty brání velkým cenovým výkyvům. Důvěra v silnou americkou ekonomiku, která je méně závislá na výkyvech poptávky ze zahraničí, často stabilizuje ceny i v dobách krize," říká Adam Lessing, ředitel Fidelity International pro Rakousko a východní Evropu.

„Krachy a pády burz fungují často jako bouřky, které pročistí vzduch. Zkorigují akciový trh a sníží dopady bublin po fázi vysokých cen akcií. V těchto situacích se dlouhodobým investorům doporučuje držet se jejich investiční strategie a v době turbulence na burze zachovat klid. Historie již ukázala, že i když pády cen jsou významné, ceny akcií se velmi rychle vrátí zpět na svoji původní úroveň," doplňuje Lessing.

Viz graf č.1

Četné jiné krize způsobily krátkodobé zhroucení akciových trhů po celém světě. Patří sem přírodní katastrofy jako např. japonské tsunami, které vedlo k vážné katastrofě ve Fukušimě, platební neschopnosti velkých amerických společností jako jsou Lehman Brothers a Worldcom, stejně tak i teroristické útoky z 11. září 2001 a invaze iráckých jednotek do Kuvajtu v 1990. „Velmi překvapivým zjištěním je, že v případě války nebo teroristického útoku byly cenové výkyvy amerického akciového trhu (MSCI USA Price Index) nižší než v Evropě (MSCI Europe Price Index) nebo v Asii, i když se tyto události odehrály v USA," vysvětluje Lessing. To platí pro analýzu změn cen v amerických dolarech a v eurech.

Viz graf č.2

Poznámka k metodice výpočtů: Cenové vývoje globálních akciových trhů jsou vždy analyzovány MSCI USA v místní měně (tedy v USD), a to v intervalu počínajícím zavírací cenou (closing price) dne, který předcházel dni začátku dané události, až do okamžiku ukončení pádu cen.

Pro více informací kontaktujte:

Marcela Štefcová
Crest Communications, a.s.

Ostrovní 126/30
110 00 Praha 1
tel: +420 222 927 125
fax: +420 234 648 666
gsm: + 420 731 613 669
www.crestcom.cz
e-mail: marcela.stefcova@crestcom.cz

Informace pro editory:

Fidelity International byla založena v roce 1969 a poskytuje investiční služby a produkty soukromým a institucionálním investorům. Od ostatních globálních investičních společností se liší zejména formou vlastnictví. Jedná o čistě privátní, soukromou společnost vlastněnou přímo členy zakládající rodiny a managementem firmy. Společnost klade veliký důraz na provádění podrobných analýz, na jejichž základě pak identifikují pro klienty nejvýhodnější investiční příležitosti. Její speciální týmy investičních analytiků a odborníků působí ve všech hlavních finančních centrech světa - v Londýně, Frankfurtu, Paříži, Hong Kongu, Tokyu, Singapuru, Soulu, Delhi, Mumbai a v Sydney. V současné době administruje aktiva ve výši 87 mld USD (assets under administration) a globálně pro klienty nainvestovala 290 mld USD ve 25 zemích napříč Evropou, Asií, Tichomořím, středním Východem a jižní Amerikou. V České republice Fidelity působí od roku 2012 a mezi její klienty patří celá řada významných institucionálních i privátních klientů, všechny významné banky, pojišťovny, finanční společnosti a nezávislí finanční poradci, kteří koncovým investorům zprostředkovávají investiční fondy této globální investiční společnosti.

Upozornění na rizika Fidelity International zveřejňuje výhradně informace o produktech a všeobecné informace a neposkytuje žádné investiční doporučení. Z minulého vývoje hodnoty není možné odvodit prognózy budoucího vývoje. Investování do investičních fondů je spojené nejen s vysokými šancemi na výnos, ale i s vyššími riziky. Proto může například hodnota podílů investičních fondů kolísat a není zaručená. Na vývoj hodnoty mají kromě toho negativní vliv i individuální náklady a poplatky. Investiční rozhodnutí by se mělo v každém případě opírat o informace důležité pro investory, nejnovější zprávy o hospodářských výsledcích a - pokud byla zveřejněná - nejnovější půlroční zprávu. Tyto dokumenty tvoří jediný závazný základ pro nákup. Tyto dokumenty získáte bezplatně v pobočce FIL Investment Services GmbH, Kastanienhöhe 1, D-61476 Kronberg im Taunus, Německo, nebo v UniCredit Bank Austria AG, Vordere Zollamtstrasse 13, A-1030 Vídeň, nebo v UniCredit Bank Slovakia, a. s., Šancova 1/A, 813 33 Bratislava, nebo v Unicredit Bank Czech Republic, a. s., náměstí Republiky 3a, 111 21 Praha 1, nebo na adresách www.fidelity.at, www.fidelity.cz, www.fidelity.sk.

Vydává FIL (Luxembourg) S.A. Zweigniederlassung Wien, Mariahilfer Straße 36, 1070 Vídeň, IČO: FN 374007
Fidelity, Fidelity International, logo Fidelity International a symbol F jsou registrované ochranné známky společnosti FIL Limited.

Súčasní klienti
Referenční klienti