Podle Matta Siddlea, portfolio manažera ve Fidelity International pro FF European Growth Fund, přistoupila ECB k politice zahrnující více stimulů. „Zatímco snížení depozitní sazby u bank bylo předem komunikováno (snížení o 10bp na -0,40%) a podle mého názoru má tak nyní malý faktický stimulační účinek na reálnou ekonomiku, je to právě nákup aktiv, kde jsme zažili překvapení. Hovořili jsme o potřebě ECB přijmout více kreativní opatření a oni tak opravdu učinili tím, že zahrnuli firemní dluhopisy do seznamu aktiv, která lze nakoupit. Stejně tak, že navýšili objem měsíčních nákupů v rámci programu nákupu aktiv o 20 mld. na 80 mld. měsíčně," komentuje včerejší rozhodnutí ECB Matt Siddle.
„Toto přidání firemních dluhopisů do seznamu aktiv způsobilých pro pravidelné nákupy ECB má dva hlavní stimulační účinky na reálnou ekonomiku - přidáním nového kupce omezí rozsah intervalu, který musí firmy zaplatit. Tím pro ně budou půjčky levnější a bude tak investováno do reálné ekonomiky včetně vytváření nových pracovních míst. Má to i jemný, ale významný, přínos ke zlepšení tržní likvidity v těchto dluhopisech, což odstraňuje jedno z rizik zpomalení finančního systému i jeho účastníků (včetně bank, ale hlavně pojišťoven, jejichž kapitálové požadavky jsou spojeny s těmito firemními spready), kde odliv ve třídě méně likvidních aktiv by mohl zahýbat se spready (jak jsme viděli v lednu u některých bankovních dluhopisů) více než by bylo ekonomicky odůvodnitelné a mohlo by zbytečně utlumit aktivitu reálného světa," uzavírá komentář Matt Siddle.
George Efstathopoulos, portfolio manager ve Fidelity International, doplňuje svůj názor: „Po zklamání v prosinci se nyní jedná o odvážný postoj od Draghiho a ECB, což by mělo být pozitivní pro finanční trhy, ale ještě důležitější pro reálnou ekonomiku. Od té doby, co Japonská centrální banka (Bank of Japan) na počátku tohoto roku představila negativní úrokové sazby, se evropští investoři obávali podobného scénáře, který by ještě více stlačil čisté úrokové marže evropských bank. To by mělo dopad nejen na jejich ziskovost, ale také na jejich schopnost poskytovat více úvěrů a podstupovat rizika. Místo toho nyní prostřednictvím nové řady LTRO (Long Term Refinincing Operations = úvěry poskytnuté v rámci programu dlouhodobých refinančních operací) budou banky v podstatě dotovány, aby začaly půjčovat. To je velké plus pro bankovní sektor, který byl v posledních měsících pod velkým tlakem," vysvětluje George Efstathopoulos.
„Nárůst programu nákupu aktiv o 20 mld. euro je také odvážnější, než očekával trh. Kromě toho seznam aktiv způsobilých pro pravidelné nákupy se nyní rozšířil o dluhopisy s investičním stupněm, což je pozitivní pro riziková aktiva. Zejména v době, kdy jsou spready korporátních dluhopisů obchodovány na úrovni maxima letošního roku. Periferní státní dluhopisy budou z tohoto mít také prospěch, protože ECB si bude moci nyní koupit více ze svého nesplaceného dluhu," doplňuje Efstathopoulos.
David Simner, Portfolio Manager ve Fidelity International k opatřením ECB dodává: „Po prosincovém zklamání dnes ECB oznámila silnou řadu opatření, která překvapila i ty nejvíce holubičí prognostiky. V současné době máme tedy v Evropě kvantitativní uvolňování spolu s dluhopisy s investičním stupněm vydané nebankovními podniky způsobilé nyní pro nákupy ECB. Kromě toho nová LTRO umožní evropským bankám půjčit si peníze od ECB za záporný úrok, který teoreticky může být až -0,40% (nová úroková sazba pro vklady po dnešním snížení o 10bp) po dobu 4 let, přičemž bude záviset na množství úvěrů, které budou poskytnuty reálné ekonomice. To by mělo podpořit další poskytování úvěrů domácnostem a podnikům, nižší náklady na úvěry a významně snížit náklady bank na kapitál," vysvětluje David Simner.
„ECB také snížila svou MRO (Main Refinancing Operations) sazbu na nulu a zvýšila objem měsíčních nákupů na 80 mld. EUR měsíčně, což je více, než se očekávalo, a znamená to další pozitivní vývoj pro evropské instrumenty s pevným výnosem. Evropské úvěrové trhy budou těžit z dnešního rozhodnutí, protože se zmírní úvěrové podmínky, zatímco ECB bude nyní aktivním hráčem na evropském trhu podnikových dluhopisů. S rozšířením o index evropských firemních dluhopisů s investičním stupněm na nejvyšší úroveň za poslední 2 roky, zde existuje do budoucna prostor pro další utahování a ještě lepší výkony," uzavírá Simner.
Pro více informací kontaktujte:
Marcela Štefcová
Crest Communications, a.s.
Ostrovní 126/30
110 00 Praha 1
tel: +420 222 927 125
fax: +420 234 648 666
gsm: + 420 731 613 669
www.crestcom.cz
e-mail: marcela.stefcova@crestcom.cz
Informace pro editory:
Fidelity International byla založena v roce 1969 a poskytuje investiční služby a produkty soukromým a institucionálním investorům. Od ostatních globálních investičních společností se liší zejména formou vlastnictví. Jedná o čistě privátní, soukromou společnost vlastněnou přímo členy zakládající rodiny a managementem firmy. Společnost klade veliký důraz na provádění podrobných analýz, na jejichž základě pak identifikují pro klienty nejvýhodnější investiční příležitosti. Její speciální týmy investičních analytiků a odborníků působí ve všech hlavních finančních centrech světa - v Londýně, Frankfurtu, Paříži, Hong Kongu, Tokyu, Singapuru, Soulu, Delhi, Mumbai a v Sydney. V současné době administruje aktiva ve výši 87 mld USD (assets under administration) a globálně pro klienty nainvestovala 290 mld USD ve 25 zemích napříč Evropou, Asií, Tichomořím, středním Východem a jižní Amerikou. V České republice Fidelity působí od roku 2012 a mezi její klienty patří celá řada významných institucionálních i privátních klientů, všechny významné banky, pojišťovny, finanční společnosti a nezávislí finanční poradci, kteří koncovým investorům zprostředkovávají investiční fondy této globální investiční společnosti.
Upozornění na rizika
Fidelity International zveřejňuje výhradně informace o produktech a všeobecné informace a neposkytuje žádné investiční doporučení. Z minulého vývoje hodnoty není možné odvodit prognózy budoucího vývoje. Investování do investičních fondů je spojené nejen s vysokými šancemi na výnos, ale i s vyššími riziky. Proto může například hodnota podílů investičních fondů kolísat a není zaručená. Na vývoj hodnoty mají kromě toho negativní vliv i individuální náklady a poplatky. Investiční rozhodnutí by se mělo v každém případě opírat o informace důležité pro investory, nejnovější zprávy o hospodářských výsledcích a - pokud byla zveřejněná - nejnovější půlroční zprávu. Tyto dokumenty tvoří jediný závazný základ pro nákup. Tyto dokumenty získáte bezplatně v pobočce FIL Investment Services GmbH, Kastanienhöhe 1, D-61476 Kronberg im Taunus, Německo, nebo v UniCredit Bank Austria AG, Vordere Zollamtstrasse 13, A-1030 Vídeň, nebo v UniCredit Bank Slovakia, a. s., Šancova 1/A, 813 33 Bratislava, nebo v Unicredit Bank Czech Republic, a. s., náměstí Republiky 3a, 111 21 Praha 1, nebo na adresách www.fidelity.at, www.fidelity.cz, www.fidelity.sk.
Vydává
FIL (Luxembourg) S.A. Zweigniederlassung Wien, Mariahilfer Straße 36, 1070 Vídeň, IČO: FN 374007
Fidelity, Fidelity International, logo Fidelity International a symbol F jsou registrované ochranné známky společnosti FIL Limited.