„Konkrétním příkladem efektivního využití komunitní energetiky jsou obce, které instalují fotovoltaiky na střechy školních budov. Paradoxně právě v létě, kdy tyto systémy dosahují maximální výroby elektřiny, zůstávají školy během prázdnin prázdné a jejich spotřeba energie je minimální. V tu chvíli je zcela zásadní vyrobenou energii přesměrovat do jiných budov, například do obecních úřadů, zdravotních středisek, nebo kulturních zařízení, kde v letních měsících běží klimatizace na plný výkon. Takto propojená místní energetická síť zajišťuje, že žádná vyrobená energie nepřijde nazmar a obec maximálně těží z vlastních obnovitelných zdrojů,“ tvrdí Pavel Lískovec, Branch Manager Loxone CZ.
Primárním cílem projektu v obci Topolná je co nejvíce využít vyrobenou energii z fotovoltaiky přímo v budovách, na jejichž střeše byla vyrobena. Ve chvíli, kdy energie pokryje spotřebu hlavního objektu a dobije baterie, přichází na řadu sdílení. Klíčovou roli pro správné přerozdělování energie sehrává dobře nastavený energetický management, který v Topolné zajišťuje Miniserver Loxone. Ten funguje v objektech jako hlavní komunikační kanál. Miniserver na jedné straně dokáže zaznamenat přebytek energie a automaticky informuje jiný o aktuálním stavu. Druhé zařízení tuto informaci včas zaznamená, automaticky zapne spotřebu v klíčovém 15minutovém intervalu a rozhodne, na kolik stupňů nahřát bojler, nebo na jaký výkon nabít elektromobil.
Systém navíc vyhodnocuje aktuální spotové ceny elektřiny, které se dynamicky mění v průběhu celého dne. Díky tomu optimalizuje distribuci energie mezi připojenými objekty přesně načasovaným způsobem. Ke sdílení přebytků dochází až ve chvíli, kdy jsou ceny na trhu nejvýhodnější a v nejdražších hodinách vykrývá spotřebu z bateriového úložiště. „Tím jsme schopni budovám přinést mnohem větší úsporu, než jaká by byla pouze z fotovoltaiky. Na základě výsledků z našich instalací víme, že pouze nasazení inteligentního řízení dokáže i bez FVE ušetřit minimálně 30 % energie,“ doplňuje Pavel Lískovec.
„Impulsem pro zapojení do komunitní energetiky byl růst cen energií a také snaha o alespoň částečnou nezávislost na dodavatelích. Zapojení do systému sdílení složité nebylo, protože informací o tom, jak postupovat je celá řada. Osobně mě velmi těší, s jakým pozitivním ohlasem se projekt setkal mezi našimi občany. Je zřejmé, že lidé pochopili nejen ekologický rozměr této iniciativy, ale především dlouhodobé ekonomické přínosy, které z komunitní energetiky plynou pro celou naši obec,” uvádí Roman Dujíček, starosta obce Topolná.
Inteligentní řešení Loxone implementovala v obci společnost Intelio Solutions. „Jako instalátoři a aplikační specialisté oceňujeme, že systém Loxone je navržen s důrazem na efektivní instalaci a intuitivní správu. Díky promyšlené architektuře umožňuje rychlé nasazení a snadnou integraci do různorodých prostředí. Řešení vyniká širokými možnostmi využití – od komplexního řízení přes vzdálený dohled až po lokální zálohu dat a vysokou úroveň zabezpečení. Mnoho konkurenčních systémů podobně detailní možnosti řízení nenabízí,“ dodala Jana Čmuchálková, CEO Intelio Solutions.