Společnost Greenbuddies založená Alešem Spáčilem a Ondřejem Vodsloněm plní funkci generálního dodavatele celého projektu. Dle zadání klienta se postará o přípravu prováděcí dokumentace, dodání všech komponent, stavební práce i uvedení FVE a bateriového úložiště do provozu. Dodavatelem baterií je společnost Wattstor, která se zabývá kompletním řešením v oblasti optimalizace spotřeby, ukládání a řízení energie, čímž přispívá k dekarbonizaci a stabilitě energetických sítí. Každý kontejner má délku přibližně 6 metrů, přičemž největší z dodávaných baterií dosahuje hmotnosti až 43 tun. Plným výkonem dokážou pracovat po dobu minimálně 2 hodin. Úložiště je postavené na bázi tzv. lithium-železo-fosfátových článků (LiFePo4), které se vyznačují nehořlavostí a dlouhou životností.

„V rámci naší dlouhodobé vize chceme podporovat projekty, které kombinují inovace, udržitelnost a mají reálný dopad na energetickou soběstačnost. Správně nastavené investice mohou přinášet jak ekonomickou hodnotu, tak přispívat k přechodu na čistší a stabilnější energetiku. Pro realizaci jsme si jako generálního dodavatele vybrali společnost Greenbuddies, jakožto spolehlivého partnera s prokazatelnými zkušenostmi v oboru,“ uvádí Ondřej Nezdara, spoluzakladatel a managing partner Bona Venture Partners.

„Jedná se o ukázkový příklad stále žádanějších projektů v oblasti poskytování služeb výkonové rovnováhy. Jde o zásadní krok k modernizaci energetického sektoru, kdy podniky a investoři prostřednictvím bateriových úložišť nejen snižují své náklady, ale mohou také profitovat ze stabilizace sítě,“ dodává Branislav Hrdý, Technical Sales manager společnosti Wattstor.

Nedávné přijetí novely LEX OZE III je pozitivním krokem k rozvoji energetické akumulace a flexibility v České republice a otevírá příležitosti pro další podobné projekty, kterých bude v budoucnu výrazně přibývat. „Tato novela umožňuje využít potenciál obnovitelných zdrojů také pro stabilizaci sítě, což byla dosud funkce zajišťovaná převážně uhelnými elektrárnami. Klíčovou roli sehrává akumulace energie do bateriových úložišť, která vyrovnají přebytečnou elektřinu a zajistí energii ve chvílích, kdy obnovitelné zdroje nepracují na plný výkon,“ doplňuje Jan Fousek, ředitel Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ a dodává: „Naše asociace sdružuje všechny firmy, které se na projektu podílely – Greenbuddies, Bona Venture Partners i Wattstor. O to větší máme radost z úspěšné realizace tohoto krásného projektu.“

Podle nejnovějších statistických údajů Ministerstva průmyslu a obchodu tvořily obnovitelné zdroje energie v roce 2023 celkem 14,49 % hrubé výroby elektřiny v České republice. Mezi těmito zdroji už měla největší zastoupení fotovoltaika, která představovala 25,94 % vyrobené elektrické energie. Obnovitelné zdroje energie v České republice neustále přibývají a na tento trend reaguje nově schválená novela energetického zákona LEX OZE III, která teprve vejde v platnost.