„Z porovnání uhlíkové stopy původního projektu ze železobetonu a realizovaného designu hybridních dřevostaveb Timber Praha jasně vyplývají ekologické přínosy dřeva jako udržitelného stavebního materiálu. Přechod ze železobetonové na dřevěnou konstrukci znamenal významné snížení celkových emisí oxidu uhličitého. Celkové kombinované emise CO2, tzn. zabudované emise uhlíku vyprodukované stavebními materiály a výstavbou během všech etap budovy plus emise CO2 vzniklé během uvažovaných 50 let provozu budov, jsou o více než 52 % nižší než u původního železobetonového návrhu,“ komentuje Tomáš Kurka, Senior Cost Manager společnosti UBM Development Czechia.

Uhlík, vázaný ve dřevě, snižuje uhlíkovou stopu oproti konvenčním konstrukcím o třetinu

Schopnost dřeva vázat CO2 během svého vzniku (během růstu stromů) významně zesiluje jeho ekologické výhody. Podle analýzy v případě dřevostaveb Timber Praha dosáhly svázané emise uhlíku hodnoty 4 177,15 tun CO2e [3], což představuje snížení o 34,47 % ve srovnání s původním návrhem ze železobetonu (6 374,55 tun CO2e). „Zjištěné výsledky potvrzují, že použití dřeva jakožto obnovitelného materiálu významně přispívá ke snížení dopadů na životní prostředí nemluvě o jeho kvalitách při vytváření esteticky příjemných a funkčních prostor s pozitivními účinky na zdraví obyvatel v dřevěných budovách“, uvádí Tomáš Kurka.[4]

Uhlíková stopa při provozu dřevostaveb Timber Praha: snížení emisí uhlíku souvisejících s energií o více než dvě třetiny

Přechod od původního železobetonu k optimalizovanému návrhu dřevostaveb Timber Praha, zahrnujícímu řadu energeticky úsporných prvků, geotermální vrty, tepelná čerpadla, fotovoltaické panely či exteriérové žaluzie, vedl díky nízké spotřebě energie během následujících 50 let provozu k velmi významnému snížení uhlíkové stopy. V původní koncepci projektu s plynovými kotli a standardním vytápěním radiátory dosáhly emise 7 501,9 tun CO₂e. Optimalizovaný návrh technologií projektu snížil vyprodukované emise na 2 356,9 tun CO₂e. Představuje to významné snížení provozních emisí uhlíku o 68,58 %.[5] „Jedná se o jasný důkaz úspěchu navržených technologií při zlepšování energetické účinnosti a minimalizaci dlouhodobého dopadu budov na životní prostředí,“ dodává Tomáš Kurka.

Hybridní dřevostavby Timber Praha: snížení celkových emisí CO2 více než o polovinu oproti původnímu návrhu ze železobetonu

Díky rozhodnutí UBM Development AG realizovat Timber Praha jako hybridní dřevostavby klesly podle analýzy celkové emise uhlíku (tzn. uhlík vázaný ve dřevě a dalších stavebních materiálech včetně uhlíkové stopy související s energií během využívání budov za 50 let jejich budoucího provozu) z 13 733 tun CO2e na 6 534 tun CO2e. To představuje kombinované snížení celkových emisí uhlíku o 52,42 %.

„LCA analýza budov Timber Praha prokázala, že výstavba dřevostaveb v kombinaci s použitím moderních technologií využívajících alternativní zdroje energie významně přispívá ke snížení dopadů na životní prostředí a může přispět k dekarbonizaci stavebnictví. Využití dřeva jako hlavního stavebního materiálu s sebou přináší také další benefity v podobě zrychlení výstavby, větší přesnosti vyrobených konstrukcí díky částečné prefabrikaci a přenesení částí stavebních prací do výrobních hal. Zároveň se potvrzuje rostoucí význam využití obnovitelných materiálů ve stavebnictví a důležitost realizace strategií, které podporují recyklaci, minimalizaci odpadu a principy cirkularity. Tyto postupy jsou zásadní pro dosažení udržitelné výstavby a prosazování dekarbonizačních cílů ve stavebnictví. Těší nás, že k tomu v UBM s naší korporátní strategií ,green. smart. and more´ přispíváme,“ uzavírá Tomáš Kurka.

Timber Praha sbírá ocenění

UBM Development Czechia obdržela za rezidenční komplex řadu ocenění. Timber Praha byl vyhlášen „Environmentálním projektem roku“ v prestižní soutěži „Best of Realty – Nejlepší z realit 2024“. Porota českých „realitních Oskarů“ jej ocenila za „průkopnictví v oblasti výstavby vícepodlažních rezidenčních novostaveb v České republice, řadu energeticky úsporných prvků a technologií zajišťujících kvalitní vnitřní prostředí i nižší zátěž pro okolí.“ V soutěži Estate Awards obdržela společnost Čestné uznání za průkopnickou stavbu, v soutěži Realitní projekt roku 2024 pak Cenu magazínu Adresa za udržitelnost. Pro zájemce o udržitelné, zdravé a elegantní bydlení připravila UBM vzorový byt.


[1] Na technickém řešení se podílela architektonická a realizační společnost se zaměřením na dřevostavby Prodesi/Domesi, dodavatelem dřevěných konstrukcí byla rakouská firma ELK Bau s dlouholetými zkušenostmi a know-how.

[2] Tzv. „Life Cycle Assessment“.

[3] CO2e (= ekvivalent CO2): tento pojem slouží jako standardní jednotka na měření uhlíkové stopy. Jde o metrickou míru používanou na porovnání emisí z různých skleníkových plynů na základě jejich potenciálu globálního oteplování (GWP). Bez CO₂e by bylo obtížné smysluplně porovnávat vlivy různých plynů nebo agregovat údaje o emisích z různých zdrojů. CO₂e je klíčovým pojmem v oblasti řízení uhlíku a udržitelnosti. Poskytuje společný jazyk k diskusi a porovnávání vlivů různých skleníkových plynů a má velmi široké využití od mezinárodních dohod o klimatu až po zprávy o udržitelnosti jednotlivých podniků.

[4] Z analýzy nicméně vyplývá, že tak vysoké snížení emisí uhlíku se naplno projeví pouze tehdy, když uhlík zůstane uložen v konstrukci domů. Pokud by byly dřevěné prvky na konci svého životního cyklu spáleny a uhlík uvolněn zpět do atmosféry, celkové emise uhlíku by se zvýšily na 5 652,55 tun CO2e, což by ve srovnání s původním návrhem staveb z železobetonu znamenalo snížení emisí uhlíku o 11,33 %.

[5] Analýza provozní uhlíkové stopy je založena na datech z průkazů energetické náročnosti budov (tzv. PENB) navržených dřevostaveb a srovnáním s daty PENB původních železobetonových budov a jejich spotřeb. Výpočet provozních emisí vychází ze současných emisních faktorů a nebere v úvahu budoucí možný vývoj související s dekarbonizací.

Přílohy:

O společnosti UBM Development:

UBM Development je jedním z předních evropských developerů dřevostaveb. Strategicky se zaměřuje na dřevostavby, zelené a chytré budovy v metropolích Vídeň, Mnichov, Frankfurt a Praha. Platinové hodnocení od agentury EcoVadis a ocenění „Prime Status“ od ratingové agentury ISS ESG jsou důkazem zaměření UBM na udržitelnost. UBM je na trhu již 150 let, projekty realizuje od akvizic, přes plánování, realizaci staveb až po jejich prodej. Akcie společnosti jsou kótovány na vídeňské burze, Prime Market of the Vienna Stock Exchange, v segmentu s nejvyššími požadavky na transparentnost.

O společnosti UBM Development Czechia s. r. o.:

Na českém trhu působí UBM od roku 1993. Společnost za více než 30 let zrealizovala několik desítek projektů napříč celou Českou republikou. V loňském roce UBM zkolaudovala budovy G,H,I rezidenčního komplexu Arcus City v Praze 5, v němž se celkem nachází 278 bytů. Dokončila také projekt Timber Praha, který představuje bytové domy v energeticky nejúspornější kategorii A a s ekologickou certifikací BREEAM Excellent. Timber Praha získal „Čestné uznání za průkopnickou stavbu dřevěné budovy“ v soutěži Estate Awards 2024 a titul „Environmentální projekt roku“ v prestižní tuzemské soutěži Best of Realty – Nejlepší z realit 2024. V červenci 2024 UBM rovněž zkolaudovala rezidenční projekt Astrid Garden v Praze 7. V současné době společnost zahájila projekt Rezidence Na Plzeňce v Praze 5 nedaleko Smíchovského nádraží. Mezi nejvýznamnější realizované projekty UBM se řadí realizace velkých územních celků, například multifunkční komplex Anděl City v Praze 5 na Smíchově, který na 25 000 m2 plochy zahrnuje byty, kanceláře, obchody, restaurace, multikino, dva hotely a velkou piazettu se vzrostlými stromy. Tímto projektem se UBM výrazně podílela na revitalizaci Smíchova, z něhož se stalo vyhledávané městské centrum. Mezi další významné reference v hlavním městě patří administrativní budova Darex na Václavském náměstí, administrativní budova Astrid Offices v Praze 7, bytový komplex Rezidence Zvonařka, luxusní hotel Le Palais. Ve spolupráci se společností Crestyl zrealizovala UBM kancelářskou budovu Dock 01 a rezidenční projekt Neugraf v Praze 5. Mimopražské reference UBM zahrnují nákupní centrum Velký Špalíček v Brně či komplex pro rekreační bydlení Apartmány Medvědín ve Špindlerově Mlýně. V hotelovém segmentu zrekonstruovala původní Cukrovarnický palác v centru Prahy, na Senovážném náměstí, kde na počátku roku 2022 otevřel pětihvězdičkový lifestyle hotel Andaz Prague, provozovaný nadnárodním řetězcem luxusních hotelů Hyatt. S touto realizací UBM zvítězila v kategorii hotelů v prestižní tuzemské soutěži Best of Realty - Nejlepší z realit 2022. Hotel Andaz Prague uspěl rovněž v soutěži SBID International Design Awards 2022, ve které madridské studio Brime Robbins obdrželo nejlepší ocenění za interiérový design v kategorii „Hotelové pokoje a apartmá". Rekonstrukce Cukrovarnického paláce byla oceněna v soutěžích CIJ Awards Czech Republic 2022, v kategoriích Best Architectural Development, Legacy Reconstruction, Design Fit-Out včetně ceny Grand Prix, v ThePrime Real Estate vyhrála v kategorii „Nejlepší interiérový design komerční nemovitosti“ a stala se rovněž absolutním vítězem soutěže Estate Awards 2022.

UBM Development Czechia realizuje developerské projekty v České republice a díky týmu architektů, stavebních inženýrů a projektantů poskytuje služby projekčních činností a řízení staveb v segmentu rezidenčního developmentu, obchodně administrativních staveb a hotelovém segmentu v České republice, Německu, Nizozemí a Rakousku.

Kontakty a spojení:

UBM Development Czechia

Jana Cenefelsová

Tel.: +420 731 455 066

E-mail: jana.cenefelsova@ubm-development.com

www.ubm-development.com/cs/


Crest Communications

Marcela Kukaňová

Tel.: +420 731 613 618

E-mail: marcela.kukanova@crestcom.cz

Tiskové středisko: www.crestcom.cz