Robotická kovací linka, která stála přes 80 milionů korun, má za sebou už více než rok sériové výroby. „V kovárenství je OSTROJ znám pro výrobu tvarově složitých a technologicky náročných dílů. Investice do robotické linky nám umožnila vyrábět s ještě vyšší přesností a efektivitou a splňovat tak i ty nejnáročnější požadavky zákazníků,“ zdůraznil Aleš Martínek, generální ředitel OSTROJe, a dodal: „Takže díky investici do automatizace a robotizace můžeme navyšovat objem výroby a nabídnout desítky nových pracovních míst.“
Šest robotů pracuje na lince v dokonalé souhře. Na starost mají různé operace od manipulace s výkovky, přes čištění kovacích zápustek, až po ukládání výkovků na dopravník na konci linky. Plně automatizovaný proces zajišťuje maximální bezpečnost práce, přesnost prováděných operací a produktivitu. Od spuštění linky v říjnu 2022 vyrobila v OSTROJi přes 410 000 kusů výkovků.
„Linka je schopna vyprodukovat nový výkovek přibližně každých 20 sekund, což nám umožnilo navýšit měsíční objemy výroby. Kromě produktivity se ale zvýšila i stabilita kovacího procesu, což se pozitivně odráží na ještě vyšší kvalitě finálních výrobků,“ vysvětluje Tomáš Hykel, ředitel divize Kovárna a kalírna.
Nárůst výroby si žádá i rozšíření výrobního týmu na divizi Kovárna a kalírna, kde v současné době pracuje 130 zaměstnanců. OSTROJ proto otevírá 25 nových pracovních míst na pracovištích kovací linky, technické kontroly, broušení, balení výkovků a CNC obrábění.
Výkovky opavské společnosti jsou součástí vozidel většiny světových automobilových značek. Mimo automotive OSTROJ dodává kovárenské výrobky také do zemědělství, všeobecného strojírenství nebo pro výrobu dopravní a manipulační techniky. Kromě České republiky jsou hlavními exportními trhy především Německo, Maďarsko a Rumunsko, ale i Spojené státy americké nebo Indie.
OSTROJ rovněž pečlivě sleduje možnosti budoucího technologického rozvoje v oblasti automotive a robotizace. „Uvědomujeme si, že navzdory neustálému technickému pokroku zůstává ruční práce nedílnou součástí našeho výrobního procesu, zejména s ohledem na požadovanou variabilitu výrobního portfolia a omezenou sériovost výroby u řady námi vyráběných výkovků. S ohledem na dosavadní zkušenosti získané z robotizace kovacího procesu ale plánujeme postupné zavedení minimálně částečné robotizace u všech našich kovacích linek,“ doplnil Aleš Martínek.