„Zdůraznil bych hned několik věcí, se kterými se v praxi setkávám a které poškozují nejen odpadní potrubí, ale především kalová čerpadla, která s odpadní vodou pracují, respektive ji přemisťují. Jedná se hlavně o vlhčené ubrousky, vatové tampony, vlasy, tuky a zbytky potravin, pevné předměty obecně, abraziva a chemikálie společně s léky. Tyto faktory pak zapříčiňují výrazné snížení životnosti nejen celé potrubní trasy a čerpadel v dané domácnosti, ale v neposlední řadě v dlouhodobém horizontu neprospívají ani celému kalovému hospodářství. Zvyšují nezbytné výdaje na údržbu systému, které ve výsledku vždy dopadají na koncového spotřebitele. Jinými slovy si mnohdy nevědomky sami zvyšujeme poplatky svým nevhodným chováním,“ vysvětluje Otakar Pump, servisní manažer společnosti WILO CS.

V odpadech často končí i sutě a zbytky stavebních materiálů, ale třeba také mobilní telefony, houbičky na nádobí či úklidové utěrky a hadříky. Výjimkou nejsou ani boty či chemikálie. Samostatnou kapitolou jsou pak oleje, tuky a zbytky potravin. „Tuk a olej opravdu do odpadu nepatří. Tyto složky jsou zcela nevhodné pro proces čištění odpadních vod, usazují se v potrubní trase a hydraulice čerpadel. Převážně se splachují tuky, které pak v potrubí tuhnou a není snadné je odstranit. V průmyslových kuchyních se toto ošetřuje speciálními jímkami – lapoly, určenými přímo k separaci tuků. Veškeré spláchnuté zbytky jídel následně v procesu zahnívají, tvoří se bakterie a životní prostředí zatěžující metan,“ doplnil Otakar Pump.

Komplikace spojené se splachováním zmíněných předmětů a správné nakládání s nimi shrnuje následující tabulka:

Největší nepřátelé odpadu

Komplikace způsobené špatným nakládáním

Správné nakládání

Vlhčené ubrousky

Ucpání potrubní trasy, zejména v ohybech a zúžených místech. Jsou problémem pro čerpadla s malou průchodností a řezacím mechanismem.

Vytřídění do směsného komunálního odpadu.

Vatové tampony

Vyhozením a spláchnutím do toalety způsobují zacpání potrubí a znehodnocení čerpadel – přetížení elektromotorů.

Vytřídění do směsného komunálního odpadu.

Oleje a tuky

Nevhodné pro proces čištění odpadních vod, usazují se v potrubní trase a hydraulice čerpadel. Ztuhlé tuky v potrubí není snadné odstranit.

Vytřídění ideálně do popelnic určených na oleje a tuky.

Zbytky jídel

Zahnívají v soustavě, tvoří se škodlivé bakterie a metan.

Vytřídění ideálně do popelnic určených na gastroodpad.

Vlasy

Vlasy se zachytávají v potrubí a na ně se dále nabalují další odpadní látky – zubní pasta, hleny, tuk apod.

Vytřídění do směsného komunálního odpadu.

Pevné předměty a abraziva

Abrazivní materiály, písky, kamínky, kusy omítky, ale i další pevné materiály zanášejí potrubní systém. Ty, které se dostanou až k čerpadlům, poškozují jejich oběžná kola a hydrauliku.

Abraziva, písky – většina stavebního materiálu patří do sběrného dvora.

Houbičky na nádobísměsný odpad.

Hadry – kontejner na textil, znečištěné do směsného odpadu nebo sběrného dvora. Do nebezpečného odpadu patří hadry od chemikálií.

Boty – zničené do směsného odpadu, zachovalé do kontejneru na textil.

Chemikálie a léky

Toaleta a vodovodní systém celkově není určen pro splachování chemických látek a léků. Znehodnocují odpadní vody, špatně se odstraňují a způsobují koroze potrubního systému a čerpadel.

Léky – nepotřebné a prošlé léky odevzdat do lékárny.

Chemikálie – nebezpečný odpad, sběrný dvůr.


O společnosti Wilo:

Wilo je nadnárodní technologická skupina, která patří k předním světovým výrobcům čerpadel a čerpacích systémů pro zařízení budov, vodní hospodářství a průmyslový sektor. Společnost byla založena roku 1872 v Dortmundu, v průběhu své dlouhé a úspěšné historie se rozvinula do podoby významného globálního hráče. V současnosti zaměstnává více než 8 200 lidí po celém světě. Skupina Wilo věnuje zvláštní pozornost globálním trendům jako je urbanizace, změna klimatu, řešení nedostatku vody a zvýšení energetické soběstačnosti, stejně jako technologickému pokroku a digitalizaci.

Pro více informací kontaktuje:

Kamila Žitňáková

Crest Communications a.s.

kamila.zitnakova@crestcom.cz

+420 725 544 106