Členové platformy si na svém druhém setkání, které se konalo 9. listopadu, potvrdili smysluplnost spolupráce a sdílení zkušeností a popsali změny, ke kterým v oblasti norem a legislativy již brzy dojde. „Jsme moc rádi, že naše iniciativa už nyní přináší své výsledky, které jsou optimistické pro všechny v oboru, a že se k nám přidávají další developerské společnosti, které mají zájem stavět udržitelně a sdílet svoje zkušenosti. Již víme, že v nejbližších měsících dojde k výraznému urychlení legislativních změn tak, aby bylo možné i v ČR (stejně jako v jiných zemích) stavět ekologicky – ze dřeva – budovy vyšší než čtyři podlaží, tzn. 12 metrů požární výšky,“ nastínil vývoj Pavel Horák, architekt a jednatel společnosti Prodesi/Domesi.

Novinky, které jsou velkým krokem kupředu pro všechny z oboru, blíže popsal Ing. Zdeněk Konvalina, výrobní ředitel společnosti Prodesi/Domesi: „Již do konce letošního roku bude vydáno prohlášení ČAS, HZS a UCEEB k využití požárně inženýrského přístupu umožňujícího navrhovat dřevostavby vyšší než 12 metrů požární výšky. Zároveň budou vydány dvě Technické normalizační informace pro navrhování dřevěných konstrukcí a zavedeny jako ČSN čtyři ISO normy zaměřené na požárně inženýrský přístup.“ Stavitelé tak dostanou do ruky velmi účinný nástroj, který umožní stavět budovy s konstrukčním systémem ze dřeva do požární výšky 22,5 metrů. V přípravě je též metodika pro aplikaci požárně inženýrského přístupu pro širší využití dřeva ve stavebnictví, na nichž nyní pracuje UCEEB. „Velice si vážíme práce pana docenta Petra Kuklíka z UCEEB a jsme rádi, že celému procesu výrazně napomohl. Platforma v podstatě jen správným způsobem propojila ty správné lidi a pomohla tak změně v cílové rovince,“ doplňuje Zdeněk Konvalina.

„Jako iniciátory odborné Platformy pro udržitelné stavebnictví ze dřeva nás těší, že naše společné kroky přispívají k tomu, aby se ekologická výstavba dřevostaveb stala v České republice běžnou praxí, stejně jako je tomu například v Rakousku či Německu,“ uvádí Josef Wiedermann, jednatel UBM Development Czechia, a dodává: „Jsme rádi, že se společnou intenzivní prací všech zúčastněných podařilo posunout české normy k modernímu environmentálně šetrnému stavebnictví. Možnost stavět vyšší vícepodlažní dřevostavby, jejichž výstavba je díky prefabrikované výrobě rychlejší a má výrazně nižší uhlíkovou stopu, přispěje k masivnějšímu rozvoji tohoto typu bydlení. Po našem projektu Timber Praha tak můžeme v České republice plánovat i další ekologické bytové dřevostavby a nemusíme zde omezovat své investice, které by jinak směřovaly do zemí, kde je výstavba vyšších budov s dřevěnou a hybridní konstrukcí možná.“

V nadcházejícím období bude zásadní, aby fungovalo sdílení informací a osvěta, která bude klíčová pro rozjezd nového odvětví, které u nás vzniká. „Věříme, že další kroky a úkoly, které jsme si na setkání definovali, budou mít i nadále pozitivní odezvu a podporu českého státu a děkujeme všem členům Platformy – jmenovitě spoluzakladateli UBM Development Czechia, dále pak: Skanska, Linkcity, Trigema, Edifice Group, YIT, JRD, Crestyl, Komerční banka a Česká spořitelna, že společně s námi pracují na ekologičtější budoucnosti českého stavebnictví,“ dodává Pavel Horák.

Kontakty a spojení:

Prodesi/Domesi

Alžběta Schmidová

Tel.: +420 776 025 181

E-mail: a.schmidova@prodesi.cz

www.prodesidomesi.cz

UBM Development Czechia

Alice Slámová

Tel.: +420 251 013 211

E-mail: alice.slamova@ubm-development.com

www.ubm-development.com/cs/

www.arcus-city.cz

Crest Communications

Marcela Kukaňová

Tel.: +420 731 613 618

E-mail: marcela.kukanova@crestcom.cz

Tiskové středisko: www.crestcom.cz