Představa důchodu naplněného cestováním, netradičními zážitky a odpočinkem tak, jak to vídáme v západních zemích, je pro české penzisty ve většině případů nedosažitelná. Po ukončení ekonomicky aktivního věku totiž Čechům klesá příjem v průměru o více než polovinu. „V penzi klesají příjmy v průměru o 17 tisíc. Je třeba si uvědomit, že státní systém nemůže tento výpadek vykrýt,“ uvádí Vladimír Jeřábek, výkonný ředitel KB Penzijní společnosti.
A proto si Češi spoří a investují. Podle aktuálního průzkumu KB Penzijní společnosti má 45 % Čechů své finance vložené v penzijních společnostech a 31 % lidí se na penzi zajišťuje jiným způsobem.
„Data ukazují, že si Češi plánují z penzijka našetřit v průměru 517 tisíc korun. To je bohužel naprosto nedostačující. Na základě našeho propočtu by lidé měli mít na penzi, s ohledem na stávající vývoj nákladů a cen, připravenu částku ve výši přibližně dvou milionů korun v dnešních cenách. Ta by pak mužům, s ohledem na dobu dožití, poskytla měsíčně navíc přes 11 tisíc korun a ženám téměř 9 tisíc korun. Aby Češi dosáhli na takovou sumu, měli by začít spořit nejpozději se zahájením ekonomicky aktivního věku a odkládat si minimálně 10 % svých příjmů měsíčně,“ uzavírá Vladimír Jeřábek.
O průzkumu:
Průzkum Češi a penzijko KB Penzijní společnosti proběhl on-line za pomoci nástroje Instant Research výzkumné agentury Ipsos. Sběr dat probíhal v únoru 2022 a zúčastnilo se ho 1 050 respondentu v reprezentativním zastoupení podle pohlaví, věku, vzdělání, velikosti a místa bydliště.
Upozornění: Upozorňujeme, že s Doplňkovým penzijním spořením jsou spojena jistá rizika - hodnota investice není garantována a může kolísat v závislosti na vývoji trhu.
Veronika Ďuranová
Komunikace KB PS
mobil: +420 725 831 849
Pavel Zúbek
Komunikace KB
mobil: +420 725 420 107