Pro evropské země jsou v sázce dodávky plynu, zatímco ruský prezident Vladimir Putin riskuje domácí neshody a cílené hospodářské sankce.
V nejnovějším posudku britské vlády1 je Rusko označeno za "největší hrozbu" pro britskou bezpečnost a zájmy. Posudek zmiňuje Rusko čtrnáctkrát - víc než kteroukoli jinou zemi kromě Číny. Na rozdíl od Číny však dokument neuvádí žádný plán, jak usilovat o spolupráci nebo kooperaci s Ruskem, pokud Kreml nezmírní svůj přístup.2
Vzhledem k tomu, že se na hranicích s Ukrajinou shromažďují ruská vojska, poskytuje britský postoj vůči Rusku užitečný orientační pohled na myšlení v rámci NATO, jímž je Spojené království vlivným členem.
Krym a trest
NATO je v centru krize. Aliance byla během studené války vytvořena jako ochrana proti sovětskému Rusku, ale její další rozšiřování po pádu železné opony je pro Kreml nepřijatelné. Hlavním požadavkem Ruska v oblasti regionální bezpečnosti je trvalé odmítnutí členství Ukrajiny (a dalších bývalých sovětských států) v NATO. Chce také výslovně omezit vojenská cvičení NATO, vojáky a vojenskou infrastrukturu v regionu. Rusko rovněž považuje za nepřijatelné nekonečné "barevné revoluce" a tlaky na změnu režimu.
Ruská zahraniční politika pod vedením prezidenta Vladimira Putina je stále silnější. V Gruzii proběhly významné vojenské akce, kde si Rusko nárokovalo území v Zakavkazsku (2008); na Krymu, který anektovalo od Ukrajiny (2014); a v Sýrii, kde bránil režim Bašára Asada (2015).
Ukrajina: Co je v sázce?
Anexe Krymu poskytuje určitý pohled na makroekonomické důsledky současné patové geopolitické situace.
Cena zemního plynu v únoru až březnu 2014 prudce vzrostla. Tehdy Rusko zahájilo operace na Krymu, a nakonec poloostrov ovládlo. V současné energetické krizi v Evropě by jakékoli další zesílení napětí na ukrajinské hranici nebo uvalení sankcí na Rusko mohlo mít vážné důsledky pro dodávky a cenu zemního plynu.
Rusko dnes zajišťuje 46,8 % evropských dodávek zemního plynu, zatímco před deseti lety to bylo 30 %. Na ruském plynu je závislá řada vlivných evropských zemí. Patří mezi ně Německo, které z Ruska odebírá 49 % plynu, Itálie se 46 % a Francie s 24 %. Cenový šok na celém trhu představuje nebezpečí i pro mnohé evropské vlády, které se potýkají s rekordně vysokými velkoobchodními cenami plynu.
Na akciovém trhu se zdá, že zahraniční politika má určitou souvislost s cenami akcií. Index Russia Trading System, který je srovnávacím ukazatelem 50 akcií, zaznamenal v roce 2008 po rusko-gruzínském konfliktu prudký výprodej. O šest let později se Rusko dostalo do období finanční krize a hodnota rublu prudce klesla. Příčinou poklesu byl propad cen ropy a zásah, který Rusko utrpělo v důsledku hospodářských sankcí, jež následovaly po anexi Krymu.
„Ocenění mnoha ruských akcií se však nyní vrátilo na úroveň z doby finanční krize. To by mohlo znamenat, že špatné zprávy jsou v akciích již započítány. Putinovi by devalvace měny v roce 2022 ublížila na domácím trhu kvůli inflačnímu dopadu na dovážené zboží a potraviny," vysvětluje Richard Ferraris, komentátor z Invesca.
Co bude následovat?
Diskutuje se o řadě sankcí. Patří mezi ně omezení ruských společností při získávání kapitálu ve finančních centrech, jako je New York a Londýn, zavedení restrikcí pro ruské banky a přerušení vývozu high-tech komponentů pro telefony, spotřebiče a zbraně.3
Nejrepresivnější reakcí by bylo vyloučení Ruska ze Společnosti pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci (Swift), která zprostředkovává platby mezi bankami.
Pro vyhoštění ze Swiftu existuje mezinárodní precedens. V roce 2012 byl od této služby odpojen Írán, což zemi způsobilo ztrátu téměř poloviny příjmů z vývozu ropy a 30 % zahraničního obchodu. Pokud by byla podobná opatření přijata proti Kremlu, mohl by se ruský HDP snížit až o 5 %,4 uvádí bývalý ministr zahraničí.
Varování před riziky
Hodnota investic a výnosy z nich podléhají výkyvům.
To může být částečně způsobeno změnami směnných kurzů. Investoři nemusí získat zpět celou investovanou částku. Minulá výkonnost není vodítkem pro budoucí výnosy.
Důležité informace
Tato tisková zpráva je určena pouze pro odborný tisk. Tento dokument má pouze informativní charakter. Názory a stanoviska vycházejí z aktuálních tržních podmínek a mohou se změnit.
O společnosti Invesco
Invesco Asset Management Deutschland GmbH, Invesco Asset Management Österreich - pobočka pobočky Invesco Asset Management Deutschland GmbH- jsou součástí Invesco Ltd.,
společnosti pro správu aktiv se spravovanými aktivy v hodnotě více než 1 593 miliard USD (k 31. říjnu 2021).
V případě jakýchkoli dotazů nebo potřeby dalších informací se obraťte na společnost Invesco Asset Management
Deutschland GmbH, Valentin Jakubow, telefon +49 69 29807-311.
Obsažené informace nepředstavují investiční doporučení ani jiné poradenství.
Prognózy a výhledy trhu uvedené v tomto materiálu jsou subjektivní odhady a předpoklady
vedení fondu nebo jeho zástupců. Mohou se kdykoli změnit bez
předchozího upozornění. Nelze zaručit, že se prognózy uskuteční podle předpokladů.
Vydavatelem těchto informací v České republice je společnost Invesco Asset Management Deutschland GmbH, An der Welle 5, D-60322 Frankfurt nad Mohanem.
Red Oak ID: 1958016
Pro více informací kontaktujte:
Eliška Krohová
Crest Communications, a.s.
Ostrovní 126/30
110 00 Praha 1
gsm: + 420 720 406 659
www.crestcom.cz
e-mail: eliska.krohova@crestcom.cz