Každý člověk denně vyprodukuje přibližně 150 litrů odpadní vody, která proudí systémem stok do čistírny odpadních vod, kde ji dostupné technologie dokáží dokonale vyčistit. Bohužel, než se tak stane, jsou zbytky jídel v odpadní vodě bohatě prostřeným jídelním stolem pro potkany, které pestrá potravní nabídka odpadků nenutí shánět si potravu v přírodě. Dobrou životní úroveň a kvalitu bydlení umožňují potkanům především staré kanalizační stoky a domovní přípojky, kde si může vyhrabat prostorné nory a zahnízdit v bezprostřední blízkosti zdroje potravy. Na povrchu se pak objevují propady v chodnících a cestách a vzniká zde nebezpečí úrazu.

Aby se zamezilo množení potkanů, provádí každoročně Šumperská provozní vodohospodářská společnost, a.s., (dále jen ŠPVS) na své náklady plošnou deratizaci v jarní a podzimní kampani, během kterých se do kanalizace pokládají nástrahy. Každý rok se naklade na území obcí, kde ŠPVS působí, až 2400 kusů návnad o celkové hmotnosti 480 kg. Nástraha není na bázi jedu, ale působí jako antikoagulant, jehož cílem je snižovat srážlivost krve a způsobit infarkt. V rámci ochrany zvířat byly tyto látky testovány a doporučeny jako účinné a bezbolestné. Jsou aplikovány ve formě „salámu", který obsahuje přesnou dávku pro hubení potkanů. Pro bezpečnost ostatních zvířat, která by mohla přijít s nástrahou do styku (psi, kočky), je dávka přesně stanovena na hmotnost potkana. U větších zvířat způsobí pouze částečnou nevolnost. Při plošné deratizaci není populace potkanů v kanalizaci zcela vyhubena, ale drží se na únosné míře.

ŠPVS rovněž plošně monitoruje robotem s televizní kamerou stav kanalizační sítě a postupně ji rekonstruuje, což rovněž omezuje životní podmínky pro potkany. Nová plastová potrubí jsou odolnější proti narušení hlodavci než starý zvětralý beton a spolehlivé napojení domovních přípojek s přesným těsněním také bezpečně omezí přístup potkanů ke zdroji potravy.

Pro důslednou deratizaci je však nezbytné, aby souběžně proběhlo kladení nástrah i v přilehlých nemovitostech, které nejsou součástí kanalizace a ŠPVS tam tuto činnost nemůže provádět. Obecnou povinností všech vlastníků nemovitostí je pravidelné zajišťování deratizace rizikových prostor (zejména sklepy, suterénní prostory, kanalizační přípojky, vnitřní kanalizace, apod.). Je proto nezbytně nutné, aby se k postupu v opatřeních proti hlodavcům připojili jmenovaní vlastníci a ostatní občané pomohli tím, že nebudou do kanalizace vyhazovat zbytky jídel. Od toho jsou kontejnery na domovní odpad, které je nutné uzavírat tak, aby se do nich hlodavci nedostali.