ČESKÁ RADA PRO ŠETRNÉ BUDOVY
Released: 18.10.2016
Značný podíl na zdravém vnitřním prostředí kanceláři, v nichž pracujeme, má ergonomie a s ní související aktivní design. Často víme z vlastní zkušenosti, jak negativně se může nevhodně řešené pracovní místo vepsat do našich těl. Proto je třeba věnovat zvýšenou pozornost ergonomii. Zjednodušeně řečeno - optimalizovat postavení člověka v pracovních podmínkách tak, aby mohl zaujímat pohodlnou polohu a podával co nejlepší výkon. Česká rada pro šetrné budovy doporučuje, co udělat na cestě ke zdravému vnitřnímu prostředí v kancelářích. Včetně toho, aby naše pracovní prostředí bylo dobře ergonomicky řešené.
Read MoreČESKÁ RADA PRO ŠETRNÉ BUDOVY
Released: 26.09.2016
ZNAMENÁ TO POTVRZENÍ JEHO KVALIT: ŽE JE ENERGETICKY ŠETRNÉ, SE ZDRAVÝM VNITŘNÍM PROSTŘEDÍM A NÍZKÝMI NÁKLADY NA PROVOZ. Snažíme se žít zdravě – sportovat, mít správnou životosprávu, chodit k lékaři včas. Málokdo si ale uvědomuje, jak velký vliv na kvalitu našeho života má prostředí, v němž trávíme většinu času – to znamená v práci či ve vlastním domově. U kancelářských budov je již jejich certifikace dnes v ČR běžnou záležitostí (celosvětově nejrespektovanější systémy hodnocení jsou britský BREEAM a americký LEED). Investoři a developeři kanceláří totiž pochopili, že kvalitní „zelená“ administrativní budova je pro nájemce mnohem atraktivnější – řada globálních společností má již dnes požadavek energetické šetrnosti (a tím i společenské zodpovědnosti) ve své firemní filozofii. Kvalitní vnitřní prostředí v certifikovaných kancelářích se navíc začíná stávat konkurenční výhodou i pro samotné zaměstnance. Ruku v ruce se zelenými kancelářemi jdou i další komerční nemovitosti: certifikace začíná být čím dál častější i u obchodních center. Jen u bydlení nejsme zatím v Česku na certifikace zvyklí. Dosud je suploval tzv. PENB (Průkaz energetické náročnosti budovy), laicky známý jako „energetický štítek“. Ten stejně jako u předmětů běžné domácí potřeby (od praček až po ledničky) budovu klasifikuje do tříd A až G, kde A prokazuje nejvyšší hospodárnost provozu v celé jeho komplexnosti (vytápění, větrání a klimatizace, osvětlení…). Nyní se však první projekty certifikovaného bydlení začínají objevovat i v Česku.
Read MoreČESKÁ RADA PRO ŠETRNÉ BUDOVY
Released: 20.09.2016
Mezi požadavky na vhodné a příjemné pracovní prostředí patří i tzv. akustická pohoda. Ovlivňuje totiž nejen naše pracovní výkony, ale také zdraví. Hluk na pracovišti patří mezi významné stresory - jinými slovy mezi faktory, které vystavují člověka nejen psychickému tlaku, ale také způsobují zdravotní problémy. Podle České rady pro šetrné budovy se mu však dá účinně čelit – a to i v prostorách typu open-space, pokud je akustika jako součást zdravého vnitřního prostředí řešena systémově již v úvodu projektu.
Read MoreČESKÁ RADA PRO ŠETRNÉ BUDOVY
Released: 15.09.2016
Česká rada pro šetrné budovy (CZGBC) posílila svůj tým o novou členku – Kristýnu Cabrnochovou. Bude zodpovídat za organizační a technicko-administrativní chod kanceláře a podílet se na organizaci akcí CZGBC. Zároveň byla jmenována koordinátorkou pracovní skupiny, zaměřené na všechny aspekty zdravého vnitřního prostředí budov.
Read MoreČESKÁ RADA PRO ŠETRNÉ BUDOVY
Released: 18.08.2016
Od 1. října 2016 vstoupí v platnost novela zákona o veřejných zakázkách. Ta se týká i zadávání zakázek na stavby v nejširším slova smyslu – od komplexních i dílčích renovací až po novostavby. Legislativa EU v rámci směrnice EPBD II zavazuje Českou republiku k energeticky šetrné výstavbě: od roku 2020 se musí všechny budovy stavět s téměř nulovou spotřebou energie. Pro všechny veřejné budovy to platí již od roku 2018. Zadavatelé z řad municipalit, kteří mají obvykle s výstavbou šetrných budov málo zkušeností, mohou mít proto právem obavy, jak vypsat veřejnou zakázku, aby budova byla nejen kvalitní, ale splňovala i požadavky na energetickou úspornost. Česká rada pro šetrné budovy proto připravila podzimní sérii seminářů, kde všem zájemcům erudovaně a přístupnou formou ukáže způsoby a možnosti, jak nejlépe veřejné zakázky na stavby zadávat, a prodiskutuje s nimi jejich každodenní komplikace a obavy při vypisování tendrů v této oblasti. Totéž se týká i služeb, souvisejících s přípravou projektů a provozováním budov.
Read MoreČESKÁ RADA PRO ŠETRNÉ BUDOVY
Released: 18.07.2016
Kvalita vnitřního prostředí v kanceláři má značný vliv na naše tělo i duši – a promítá se i do toho, jak jsme v práci výkonní. Aby byla kancelář opravdu zdravá, nemůže mít jen pěkný design. Musí splňovat řadu dalších funkcí – od dobré kvality vzduchu přes využití přírodních materiálů až po kvalitní akustiku a světelnou pohodu. Že je světlo důležité nejen pro rostliny, potvrzuje průzkum organizace ABSL a společností Skanska a JLL: až 87 % zaměstnanců považuje dostatek denního světla v kancelářích za jeden z klíčových faktorů zlepšujících jejich kreativitu v práci. Maximalizace denního světla a optimální využití umělého osvětlení by proto měly být součástí komplexního řešení současných zdravých kanceláří. Využití moderních technologií a LED osvětlení přináší také zajímavé úspory energie.
Read MoreČESKÁ RADA PRO ŠETRNÉ BUDOVY
Released: 20.05.2016
Prestižní soutěž Zasedačka roku, kterou pořádá realitní poradenská společnost CBRE, vstupuje do svého třetího ročníku. Již podruhé je partnerem soutěže Česká rada pro šetrné budovy (CZGBC), která bude zaštiťovat a hodnotit jednu ze soutěžních kategorií s názvem Zdravá kancelář. Jejím záměrem je podpora udržitelného rozvoje kancelářských prostor s důrazem na kvalitu vnitřního prostředí, promítající se do zdraví a spokojenosti zaměstnanců jednotlivých firem. Slavnostní vyhlášení vítězů všech kategorií proběhne v únoru 2017.
Read MoreČESKÁ RADA PRO ŠETRNÉ BUDOVY
Released: 13.05.2016
Významné manažerky českého stavebnictví se sešly 12. května 2016 v hotelu Mosaic House, aby diskutovaly o roli žen při budování úspěšných firem, zabývajících se energeticky šetrnou výstavbou. Akci Women´s Leadership Breakfast uspořádala Česká rada pro šetrné budovy (CZGBC) ve spolupráci s organizací Women Public Space Prague (WPS). Účastnice setkání sdílely své zkušenosti s řízením společností z různých úhlů pohledu: od rodinné firmy přes nadnárodní korporaci až po mezinárodní architektonický ateliér.
Read More