Finále se bude konat ve středu 15. června v Praze v zahradě Ledebourského paláce na Malé Straně, která je součástí zpřístupněné památky Zahrady pod Pražským hradem. Nejlepší tři školy si mezi sebou rozdělí 40 tisíc Kč. Jeden výherce také získá Cenu odborné poroty Národního památkového ústavu. Záštitu nad projektem převzalo Ministerstvo kultury a Ministerstvo životního prostředí.
Letos se do jubilejního 10. ročníku soutěže, s tématem „Národní kulturní památka“, přihlásilo rekordních 29 středních škol. Soutěž pořádá český Svaz výrobců vlnitých lepenek ve spolupráci se společností EKO-KOM. Partnerem soutěže je Národní památkový ústav. Cílem projektu je poukázat na ekologické přednosti vlnité lepenky používané k výrobě obalů.
Poznámky pro editory
Svaz výrobců vlnitých lepenek (SVVL):
Hlavním cílem českého Svazu výrobců vlnitých lepenek je propagace ekologického obalového materiálu – vlnité lepenky. Svaz každoročně realizuje několik projektů, které mají na nutnost ochrany životního prostředí upozornit. Vysoká odbornost SVVL je zaručena členstvím pěti nejvýznamnějších výrobců obalů z vlnité lepenky v ČR. Členy svazu spojuje především vysoký standard kvality jejich výrobků a přesvědčení o nutnosti osvěty v oblasti ekologie. Členové SVVL: Mondi Bupak, s. r. o., Model Obaly, a. s., DS Smith Packaging Czech Republic, s. r. o., Smurfit Kappa Czech, s. r. o., THIMM Obaly, k. s.
Národní památkový ústav:
Je největší příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR. Současnými zákony, zejména zákonem památkovým, je mu svěřena řada odborných úkolů týkajících se státní památkové péče. Poskytuje např. odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, metodicky působí na sjednocení přístupů při záchraně a rozvíjení hodnot památkového fondu na území ČR, jehož soupis také vede. Aktivně zasahuje do procesu prohlašování jednotlivých předmětů, objektů a území kulturními památkami a zajišťuje v rámci svých možností jejich dokumentaci. Pro výkon odborné složky památkové péče disponuje sítí 14 územních odborných pracovišť se sídlem v každém kraji. Jakožto vědecká a výzkumná instituce pracuje na projektech s příspěvkem z evropských grantů i od institucí ČR. Věnuje se odborným školením v oblasti památkové péče. Ročně vydá zhruba 50 publikací. Odborné znalosti zúročuje také v péči o více než 100 nemovitých kulturních památek, o něž se z pověření státu stará a které zpřístupňuje veřejnosti.
Kontakt:
Pavel Sobol; Crest Communications Ostrava; mob.: 603 184 049; e-mail: sobol@crestmorava.cz