Podle odborníků je ideální podniknout několik preventivních kroků již v případě nepříznivé předpovědi počasí. Doporučuje se například odpojení tepelného čerpadla od přívodu elektrického proudu, jeho obalení voděodolným materiálem, nebo obestavení venkovní jednotky pytli s pískem. U baterií pak jejich přesun na bezpečnější místo (kterému by mělo samozřejmě předcházet vypnutí jističů a vypínačů a odpojení konektorů, jimiž jsou připojené).
Jak byste se ale měli zachovat v případě, že k zatopení tepelného čerpadla nebo fotovoltaických komponent vodou dojde?
Na to odpovídá Radek Michálek, vedoucí oddělení Energetických systémů DZ Dražice: „V první řadě je nutné zajistit vypnutí napájecího napětí do tepelného čerpadla včetně veškerého příslušenství a vyčistit jeho okolí (např. odčerpáním vody ponorným čerpadlem). A následně, jakmile to situace jen trochu dovolí, zavolat kvalifikovaného technika nebo servisní oddělení dodavatele. Důrazně varujeme před tím, abyste své zařízení znovu zapínali před jeho pečlivou kontrolou, nebo se dokonce pokoušeli rozebírat, čistit a vysoušet jeho vnitřní části. Mohli byste ho poškodit, porušit záruční podmínky či ohrozit své zdraví. Nezapomínejte ani na to, že se na systém vytápění vztahuje pojištění nemovitosti. Pokud jste takto pojištění, vytvořte si pečlivou fotodokumentaci technické místnosti a samotné technologie, aby bylo dobře patrné, kam až vystoupila voda a v jakém stavu se vaše tepelné čerpadlo nachází. Urychlíte tak pojistné plnění. Podobná pravidla jsou i u fotovoltaiky. Velký pozor si dejte zejména v případě, kdy vám voda zatopí střídače nebo bateriové úložiště: k těm se raději vůbec nepřibližujte. Pouze se vše pokuste odpojit od přívodu elektřiny a povolejte co nejrychleji technika ze své montážní firmy."
V případě, že nastane nejhorší varianta a tepelné čerpadlo je nevratně poškozené, je dobré oslovit prověřeného dodavatele nebo výrobce. Jen odborník totiž uživateli poradí s výběrem vhodného modelu náhradního zařízení a jeho přesné výkonové varianty, navrhne optimální regulaci celého otopného systému a zajistí montážní firmu na instalaci a následný servis. Což samozřejmě platí i při koupi nové baterie nebo střídače. „Pokud se na vaše tepelné čerpadlo již nevztahuje záruka, můžete využít například státních dotačních programů Nová zelená úsporám a Nová zelená úsporám Light, případně speciálních akčních cen u nových tepelných čerpadel NIBE. To vám urychlí návratnost celkové investice," dodává Radek Michálek.
O společnosti DZ Dražice a skupině NIBE:
Společnost DZ Dražice, člen skupiny NIBE, je největším výrobcem ohřívačů vody a akumulačních nádrží v České republice, který své výrobky vyváží do cca 30 zemí světa. V Česku má více než 50% podíl na trhu. Historie společnosti se píše již od roku 1900: ohřívače vody pod značkou Dražice začala vyrábět v roce 1956. V roce 2006 se stala součástí švédského koncernu NIBE Industrier AB a výhradním dodavatelem produktů značky NIBE (např. tepelných čerpadel a rekuperačních jednotek) do České republiky a na Slovensko. Aktuálně je jejich největším prodejcem ve střední Evropě. DZ Dražice vlastní výrobní závod s několika linkami v Dražicích a Luštěnicích nedaleko Benátek nad Jizerou a plně automatizovaný sklad.
Od roku 2022 je součástí DZ Dražice divize DZD Solar zaměřená na fotovoltaická řešení, která nabízí komponenty pro realizaci fotovoltaických elektráren (jako jsou síťové a hybridní střídače a bateriové systémy). Samotná kompletní řešení včetně vyřízení dotací a další administrativy dodává na trh prostřednictvím prověřených, pravidelně školených a certifikovaných montážních firem.
Své portfolio tepelných čerpadel DZ Dražice rozšířila v roce 2023 o tepelná čerpadla Dražice Argo, a to na základě spolupráce s italskou společností Argoclima. Dále prodává klimatizace AIR a AIR Plus.
www.nibe.cz; www.dzd.cz; www.dzd-solar.cz; www.klima-drazice.cz
Další informace:
Crest Communications
Marie Žuchadar Cimplová, tel.: +420 731 613 602, marie.cimplova@crestcom.cz
Kamila Čadková, tel.: +420 731 613 609, kamila.cadkova@crestcom.cz