Svatba je často impulsem pro pořízení vlastního bydlení. Budoucí manželé mají na výběr z několika možností, jak o hypotéku požádat. Každá varianta má svá pro a proti.
„Před svatbou mohou partneři o hypotéku žádat jak samostatně, tak společně jako pár. Po svatbě se automaticky žádá společně, pokud manželé neuzavřou dohodu o zúžení společného jmění,“ vysvětluje Jana Vaisová, hypoteční specialistka ze společnosti FinGO.
Hypotéka před svatbou
Samostatná žádost jednoho z partnerů pro někoho nese výhodu v tom, že se započítají jen jeho příjmy a výdaje. Při problémech se splácením nenese druhý partner důsledky. „Tato varianta je vhodná, pokud jeden z partnerů má vysoké povinné výdaje nebo pokud plánujete v budoucnu žádat o další úvěr na druhého partnera,“ radí Jana Vaisová.
Společná žádost páru před svatbou umožňuje navýšit bonitu a dosáhnout na vyšší hypotéku. Nejdůležitějším ukazatelem pro stanovení bonity je výše příjmů a výdajů – čím vyšší příjmy a nižší výdaje máte, tím bude vaše skóre lepší. Rizikem je, že v případě problémů se splácením nesou odpovědnost oba partneři.
Hypotéka v manželství
Po svatbě žádají manželé o hypotéku automaticky společně, pokud předem neuzavřou notářskou dohodu o zúžení společného jmění. „Společná žádost manželů má stejné výhody i nevýhody jako u nesezdaných párů. Umožňuje navýšit dokládaný příjem, ale v případě problémů se splácením jsou zavázáni oba manželé,“ upozorňuje Vaisová.
Hypotéka na jednoho z manželů vyžaduje aktivní kroky – návštěvu notáře a sepsání dohody o zúžení společného jmění. To stojí několik tisíc korun, proto je výhodnější požádat o samostatnou hypotéku ještě před svatbou.
Hypotéka po rozvodu
V případě, že by došlo k rozvodu, je administrativně jednodušší hypotéka, která byla uzavřena jen na jednoho z manželů. U společné hypotéky je nutná dohoda a vyrovnání mezi manžely.
„Při jakýchkoliv problémech se splácením doporučuji vždy aktivně komunikovat s bankou a hledat řešení, například dohodou o úhradě dluhu nebo v nejhorším případě i prodejem nemovitosti,“ uzavírá Jana Vaisová.
O společnosti FinGO:
Digitální finančně-poradenská společnost FinGO.cz začala v České republice působit v roce 2021 s cílem přinést makléřům i klientům pohodlí, férovost a díky digitálním technologiím také příležitost, jak oslovit nové klienty. V současnosti má společnost přes 580 vázaných zástupců, kteří působí po celé České republice. V roce 2022 patřila k nejrychleji rostoucím makléřským společnostem, přičemž v oblasti úvěrů rostla nejrychleji ze všech. Významný podíl produkce FinGO.cz pochází z online příležitostí, které společnost sama vytváří pro své vázané zástupce.
Společnost FinGO je součástí lokální investiční skupiny InTeFi Capital podnikatele a investora Lukáše Nováka. Skupina vlastní a řídí české a slovenské společnosti z oblastí informačních technologií, financí, a real estate developmentu. Podíl vlastní například v technologické skupině BiQ Group, která vytváří komplexní a udržitelné IT projekty s budoucností. Společnost FinGO.sk byla založena před pěti lety a stala se jednou z nejrychleji rostoucích společností ve svém oboru na Slovensku. Více než 1100 odborníků působí ve všech 79 okresech Slovenska a stará se o téměř 110 000 spokojených klientů.