Komentář Kristiny Hooper, vedoucí stratéžky pro globální trhy, Invesco Ltd.

Ale vážně, nedávný výprodej na světových trzích bych označila za přehnanou reakci. Zde je několik důvodů, proč se akcie už pravděpodobně stabilizovaly.

Bank of Japan slibuje opatrnost při zvyšování sazeb

Japonská centrální banka (BOJ), která před dvěma týdny zvýšením sazeb přispěla k mezinárodnímu výprodeji, uklidnila investorské nervy prohlášením, že v nejbližší době bude velmi opatrná při dalším zvyšování sazeb.

Poměrně překvapivé zvýšení sazeb ze strany BOJ narušilo carry trade - situaci, kdy si investoři půjčují peníze v měně s nízkým úrokem, aby investovali do měny s vyšším úrokem. Japonský jen byl často využíván jako měna pro financování carry trade, protože sazby jenu byly kvůli ultra nízké měnové politice BOJ po mnoho let nižší než jinde, zejména v USA. Úrokový spread mezi americkým dolarem a japonským jenem byl obzvláště široký od roku 2022, kdy americký Federální rezervní systém (FED) začal zpřísňovat úrokové sazby. To zvyšovalo potenciální zisk z půjček v jenech na investice v dolarech. Tuto ziskovost však snížila nedávná jestřábí politika BOJ.

Minulý týden viceguvernér Bank of Japan Šiniči Učida navrhnul určité uklidnění: „Vzhledem k tomu, že jsme svědky prudké volatility na domácích i zahraničních finančních trzích, je nutné zachovat současnou úroveň uvolňování měnové politiky."

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA byl nižší, než se očekávalo

Byly to právě údaje z oblasti pracovního trhu - konkrétně červencová zpráva o zaměstnanosti v USA -, které pomohly trhům dostat se do krize tím, že vyvolaly obavy z možné recese v USA. Je tedy logické, že to zas byly údaje z této oblasti - konkrétně nižší než očekávaný počet počátečních žádostí o podporu v nezaměstnanosti v minulém týdnu -, které pomohly uklidnit trhy.

Obavy z recese samozřejmě nastartuje více než jen jedna zpráva z trhu práce, takže budeme pozorně sledovat všechna ekonomická data, zda se v americké ekonomice neobjeví další trhliny, které by naznačovaly zvýšenou pravděpodobnost recese.

Klíčový technický indikátor signalizuje, že akcie mohou být přeprodané

Indikátor relativní síly - Relative Strength Indicator (RSI) je ukazatel, který měří rychlost a velikost nedávných cenových změn cenného papíru nebo indexu a vyhodnocuje, zda investoři danou investici překoupili nebo přeprodali. Hodnota RSI 70 nebo vyšší znamená překoupenost. Hodnota 30 nebo nižší značí přeprodaný stav.

Hodnota RSI pro index S&P 500 vzrostla 10. července nad 81, což naznačuje překoupené podmínky. To se ale rychle změnilo; 5. srpna hodnota RSI pro index S&P 500 klesla na 30, což naznačuje přeprodaný stav. Podobně hodnota RSI pro index MSCI All Country World vzrostla 16. července nad 80, ale poté 5. srpna klesla na 27, což také naznačuje přeprodaný stav. Od té doby se hodnoty RSI pro oba indexy normalizovaly a v současné době se jejich hodnoty pohybují okolo 44-45.

Medvědí nálada minulý týden vzrostla

Medvědí sentiment individuálních investorů byl v minulosti považován za indikátor, který potenciálně signalizuje atraktivní nákupní příležitost.

Americká asociace individuálních investorů (AAII) sleduje každý týden náladu na trhu skrze průzkum veřejného mínění. Medvědí sentiment, který je definován jako očekávání, že ceny akcií v příštích šesti měsících klesnou, se minulý týden zvýšil o neuvěřitelných 12,3procentního bodu na 37,5 %. To je výrazně nad historickým průměrem 31,0 % a jedná se o nejvyšší úroveň v roce 2024.

Podnikavá očekávání zisků jsou podle našeho názoru slušná

Máme za sebou solidní výsledkovou sezónu, 91 % společností z indexu S&P 500 oznámilo výsledky za druhé čtvrtletí a 78 % z nich překonalo očekávání. I celkový výhled zisků je poměrně pozitivní. Očekává se, že index S&P 500 dosáhne v kalendářním roce 2024 meziročního růstu výnosů ve výši 10,8 %. Pravděpodobně budeme svědky mírnějšího třetího čtvrtletí, kdy se očekává meziroční růst zisků ve výši 5,4 %, ale ve čtvrtém čtvrtletí by se měl tento růst výrazně zvýšit. Růst zisků by měl být silný i v kalendářním roce 2025, a to ve výši 15,2 % meziročně. A jak jsem již uvedla, očekává se, že k růstu zisků přispěje více společností, což by mělo podpořit i ceny akcií.

Očekává se, že Fed bude ke snižování sazeb přistupovat rozvážně

Fed podle mého názoru do zářijového zasedání neprovede mimořádné snížení sazeb - žádná mimořádná situace neexistuje, takže pro to není důvod. Dokonce si myslím, že pokud by snížil sazby před zářím, způsobilo by to na trhu velké rozrušení. I když si říkám, že bylo chybou, že se Fed v červenci vzdal snížení sazeb, nemyslím si, že by to způsobilo nenapravitelné škody.

Domnívám se, že snižování sazeb Fedu bude zpočátku umírněné. Neočekávám, že by Fed na zářijovém zasedání snížil sazby o více než 25 bazických bodů a také se domnívám, že snížení o více než 25 bazických bodů v září by způsobilo nervozitu na trhu, protože by to naznačovalo, že Fed se začal mnohem více zajímat o zdraví ekonomiky. Stačí se podívat na modus operandi Fedu, když začal zvyšovat sazby v roce 2022. Věděl, že je pozdě začít zvyšovat sazby, ale začal v březnu se zvýšením sazeb pouze o 25 bazických bodů. To sice brzy zrychlilo na 50 bazických bodů v květnu a 75 bazických bodů na červnovém zasedání, ale zdálo se, že si Fed chce „zachovat tvář", když začal zpřísňovat. Myslím, že podobnou situaci zažijeme, až Fed letos v září konečně začne snižovat. Očekávám, že pravděpodobně začne jen s 25 bazickými body.

Výhled do budoucna

Ačkoli se zdá, že se akcie stabilizovaly, domnívám se, že ve vzduchu je cítit nervozita, která pravděpodobně povede k vyšší volatilitě a možnostem k přehnaným reakcím na data a vývoj trhu. Domnívám se, že investorům by mohlo prospět, kdyby svou investiční cestu vnímali spíše jako maraton než jako sprint.

Varování před riziky

Hodnota investic a výnosy z nich podléhají výkyvům.
To může být částečně způsobeno změnami směnných kurzů. Investoři nemusí získat zpět celou investovanou částku. Minulá výkonnost není vodítkem pro budoucí výnosy.


Důležité informace

Tato tisková zpráva je určena pouze pro odborný tisk. Tento dokument má pouze informativní charakter. Názory a stanoviska vycházejí z aktuálních tržních podmínek a mohou se změnit.


O společnosti Invesco

Invesco Asset Management Deutschland GmbH, Invesco Asset Management Österreich - pobočka pobočky Invesco Asset Management Deutschland GmbH- jsou součástí Invesco Ltd.,
společnosti pro správu aktiv se spravovanými aktivy v hodnotě více než 1 593 miliard USD (k 31. říjnu 2021).

V případě jakýchkoli dotazů nebo potřeby dalších informací se obraťte na společnost Invesco Asset Management Deutschland GmbH, Valentin Jakubow, telefon +49 69 29807-311.

Obsažené informace nepředstavují investiční doporučení ani jiné poradenství. Prognózy a výhledy trhu uvedené v tomto materiálu jsou subjektivní odhady a předpoklady
vedení fondu nebo jeho zástupců. Mohou se kdykoli změnit bez předchozího upozornění. Nelze zaručit, že se prognózy uskuteční podle předpokladů.

Vydavatelem těchto informací v České republice je společnost Invesco Asset Management Deutschland GmbH, An der Welle 5, D-60322 Frankfurt nad Mohanem.
Red Oak ID: 1958016

Pro více informací kontaktujte:

Eliška Krohová
Crest Communications, a.s.

Ostrovní 126/30
110 00 Praha 1
gsm: + 420 720 406 659
e-mail: eliska.krohova@crestcom.cz