Už při sjednávání cestovního pojištění je vhodné myslet na nejrůznější situace, které během dovolené mohou nastat. Nejlepší je vycházet z náplně dovolené, tedy z konkrétních aktivit a situací. Čím dál populárnější je například vysokohorská turistika, kdy je pro všechny případy vhodné si připojistit zásah horské služby a případný transport vrtulníkem.
„Dovolenou může narušit také zpoždění zavazadel nebo zrušení letu, proto se připojištění takových situací rozhodně vyplatí. Stejně tak, pokud na dovolenou vyrazíme vlastním autem, je dobré mít připojištění pro případ poruchy nebo nehody, na které se můžete spolehnout,“ uvádí Irena Jakobová, pojišťovací specialistka ze společnosti FinGO.
Asistenční společnost Europ Assistance například v loňském roce řešila 25 situací v zahraničí denně a eviduje ze zahraničí 1 541 repatriací vozidel, tedy průměrně čtyři denně. Nejdelší z nich byla z 2 871 km vzdáleného místa v Portugalsku.
Z konkrétních aktivit je nyní v kurzu jízda na elektrokolech: „Riziko nehod na elektrokolech je poměrně vysoké, proto je dobré mít v pojištění krytou i odpovědnost za případné škody,“ pokračuje Irena Jakobová.
Klienti s elektrokoly by si před cestou do zahraničí měli zjistit podmínky v dané zemi a těmi se řídit. Ne všude totiž pojištění odpovědnosti stačí, někde je třeba sjednání speciálního pojištění: „Elektrokolo sice dle nové legislativy v Česku nepotřebuje povinné ručení, ale v dalších státech EU to může být jinak,“ upozorňuje Irena Jakobová.
Je tomu tak například v Německu: všechna elektrická kola, která jsou vybavena elektrickým motorem o výkonu od 250 W do 4 kW a maximální rychlostí do 45 km/h (S-Pedelec) jsou dle německých zákonů vozidly a musí mít povinné ručení. Češi si proto musí pro svůj S-Pedelec sjednat v Německu takzvané „hraniční pojištění“. Detailní informace o povinném ručení pro elektrokola jsou k dispozici na německém webu arag.de.
Vyplatí se připojistit rovněž domácí mazlíčky, pokud je bereme s sebou na cesty: „Během dovolené se mazlíčci mohou zranit nebo onemocnět a náklady na veterinární péči v zahraničí bývají nepříjemně vysoké,“ říká Irena Jakobová.
A které připojištění Češi nejvíce vyhledávají? „Největší poptávka je po připojištění stornopoplatku. Klientům se často vyplácí, protože když na dovolenou z vážných důvodů nemohou odjet, tak alespoň neztratí ještě peníze za storno,“ uzavírá Irena Jakobová.
O společnosti FinGO:
Digitální finančně-poradenská společnost FinGO.cz začala v České republice působit v roce 2021 s cílem přinést makléřům i klientům pohodlí, férovost a díky digitálním technologiím také příležitost, jak oslovit nové klienty. V současnosti má společnost přes 580 vázaných zástupců, kteří působí po celé České republice. V roce 2022 patřila k nejrychleji rostoucím makléřským společnostem, přičemž v oblasti úvěrů rostla nejrychleji ze všech. Významný podíl produkce FinGO.cz pochází z online příležitostí, které společnost sama vytváří pro své vázané zástupce.
Společnost FinGO je součástí lokální investiční skupiny InTeFi Capital podnikatele a investora Lukáše Nováka. Skupina vlastní a řídí české a slovenské společnosti z oblastí informačních technologií, financí, a real estate developmentu. Podíl vlastní například v technologické skupině BiQ Group, která vytváří komplexní a udržitelné IT projekty s budoucností. Společnost FinGO.sk byla založena před pěti lety a stala se jednou z nejrychleji rostoucích společností ve svém oboru na Slovensku. Více než 1100 odborníků působí ve všech 79 okresech Slovenska a stará se o téměř 110 000 spokojených klientů.