Kdo za to může?

„Odpovědnost za úraz na neuklizeném chodníku nese jeho vlastník. Obce, kterým chodníky patří ve většině případů, jsou tedy odpovědné i za škody na chodnících, které přiléhají k domům soukromých majitelů. Jsou to tedy právě ony, kdo by měl na své náklady zajistit odklízení sněhu či posyp kluzkého chodníku,“ uvádí Irena Jakobová, specialistka na pojištění z FinGO.

Kdy mám na odškodnění nárok?

„Každý úraz automaticky neznamená nárok na odškodné. Jde o situace, kdy například chodník nebyl posypán, avšak chodec má možnost využít jiné, schůdnější cesty. Také v případě, že chodec v době úrazu neměl odpovídající zimní obuv, ale třeba tenisky, nebude nárok na náhradu škody uznán. Musí existovat jasná příčinná souvislost mezi škodní události a vznikem škody,“ vysvětluje Irena Jakobová.

Důkazy jsou klíčové

Pakliže upadnete a zraníte se, je nezbytné celý incident důkladně zdokumentovat: „Pokud jste přesvědčeni, že jste sami nemohli úrazu nijak předcházet, je klíčové zajistit důkazy. Z nich by mělo být zřejmé, jaký úraz se stal, přesné místo incidentu, datum a čas, kdy k úrazu došlo, a rovněž stav chodníku či komunikace v době pádu,“ radí Irena Jakobová a pokračuje: „Tohle všechno můžete doložit fotodokumentací, například mobilním telefonem. Dobré také je zajistit si i svědecké výpovědi kolemjdoucích, případně zavolat městskou policii, která místo úrazu zdokumentuje.“

A co s tím vším dělat dál?

„Zbývá už jen požádat obec o odškodnění. Své důkazy k žádosti přiložte. V případě zamítnutí vašeho požadavku ho zašlete opakovaně,“ doporučuje Irena Jakobová. „Pokud jste nadále přesvědčeni, že na odškodnění máte nárok, obraťte se na soud. Na podání žaloby máte tři roky od úrazu, doporučuji však s řešením situace příliš neotálet. Zároveň je potřeba upozornit, že výsledek soudu není předem jasný, a ještě navíc vám hrozí, že budete muset v případě neúspěchu hradit veškeré soudní náklady,“ uzavírá Irena Jakobová.

O společnosti FinGO:

Digitální finančně-poradenská společnost FinGO.cz začala v České republice působit v roce 2021 s cílem přinést makléřům i klientům pohodlí, férovost a díky digitálním technologiím také příležitost, jak oslovit nové klienty. V současnosti má společnost přes 580 vázaných zástupců, kteří působí po celé České republice. V roce 2022 patřila k nejrychleji rostoucím makléřským společnostem, přičemž v oblasti úvěrů rostla nejrychleji ze všech. Významný podíl produkce FinGO.cz pochází z online příležitostí, které společnost sama vytváří pro své vázané zástupce. S pomocí nové platformy reCloud poskytuje FinGO rovněž komplexní zázemí pro realitní makléře.

Společnost FinGO je součástí lokální investiční skupiny InTeFi Capital podnikatele a investora Lukáše Nováka. Skupina vlastní a řídí české a slovenské společnosti z oblastí informačních technologií, financí, a real estate developmentu. Podíl vlastní například v technologické skupině BiQ Group, která vytváří komplexní a udržitelné IT projekty s budoucností. Společnost FinGO.sk byla založena před pěti lety a stala se jednou z nejrychleji rostoucích společností ve svém oboru na Slovensku. Více než 1100 odborníků působí ve všech 79 okresech Slovenska a stará se o téměř 110 000 spokojených klientů.