Schneider Electric dokazuje, že podpora rodiny představuje jeden z důležitých pilířů jeho personální politiky. Již v roce 2019 společnost v Česku přistoupila k první vlně implementace benefitní strategie s názvem Podpora rodiny a nyní tuto strategii ještě vylepšuje: dochází totiž k výraznému navýšení počtu dnů pro čerpání firemních benefitů spojených s péčí o dítě či péči o dlouhodobě nemocné.

„Naše rodinná politika obsahuje oblíbené a hojně využívané benefity. Nerozlišujeme přitom mezi rodiči, požádat o ně tedy může jak matka, tak i otec či adoptivní rodič. Mezi naše hlavní firemní hodnoty patří totiž i oblast diverzity a inkluze,“ zdůrazňuje Ida Ročňáková, HR ředitelka Schneider Electric. Svou firemní rodinnou politiku navíc společnost stále aktualizuje, aby byla pravidla co nejvstřícnější k zaměstnancům.

Narození dítěte je radostná událost, ale také citelný zásah do rodinného rozpočtu. Státní příspěvky výrazný propad a náročnost nově vzniklé situace ani zdaleka nekompenzují. „My jsme v rámci firemních benefitů rozhodnuti výrazně podpořit rodiny právě po narození dítěte. Do zaměstnanců investujeme, protože víme, že jim tím ulehčíme život, a budeme tak mít v konečném důsledku spokojenější pracovníky. A navíc se pravidla týkají nejen narození, ale i osvojení či adopce dítěte,“ uvádí Ida Ročňáková.

Nejvíce žádaným benefitem je podpora při mateřské dovolené. Z původních dvanácti týdnů navyšuje Schneider Electric mateřskou dovolenou na dvacet týdnů, kdy doplácí rozdíl mezi peněžitou pomocí v mateřství (tj. mateřskou) a plným příjmem.

Podpora při rodičovské dovolené, která se týká druhého rodiče, tedy toho, kdo nespadá do podpory při mateřské dovolené. Z původních dvou týdnů firma dobu prodlužuje na čtyři týdny, kdy doplácí rozdíl mezi tzv. rodičovským příspěvkem a plným příjmem.

Do podpory rodiny patří samozřejmě i podpora péče o dlouhodobě nemocné. Z jednoho týdne se doba navyšuje na dva týdny, kdy firma doplácí rozdíl mezi dlouhodobým ošetřovným a plným příjmem zaměstnance/kyně.

V Česku společnost Schneider Electric implementovala svou vylepšenou benefitní politiku ve své obchodní jednotce a centrále. V továrně v Písku je pak zavedení benefitů týkajících se podpory rodiny novinkou, a tak začali s implementací původní varianty. Hned v příštím roce pak zavedou nová pravidla i tam.

Schneider Electric neúnavně pracuje na vylepšování podmínek pro zaměstnance ve snaze o ovlivnění a inspirování celého pracovního trhu. Zavádí pravidla, která podporují rozmanitost, rovnost pohlaví a chrání menšiny. Intenzivně řeší i zastoupení žen v technických oborech. Počet přijatých žen v této firmě rok od roku stoupá, výkonný výbor tvoří od loňského roku 44 procent žen, což je v porovnání s ostatními firmami stejného zaměření vysoko nad průměrem.