Řada českých škol se potýká s problémem nadměrného množství nedojedených obědů, v důsledku čehož se v České republice ve školních jídelnách ročně vyhodí zhruba 50 tisíc tun potravin. S jejich recyklací a svozem pomáhá nyní již v 66 školách na Moravě a ve Slezsku projekt „tridimgastro.cz" skupiny EFG, čímž předchází škodlivým dopadům na životní prostředí, ke kterým dochází, pokud se s těmito kuchyňskými zbytky vhodně nenaloží.

„I přes veškerou snahu o zamezení plýtvání s jídlem se nespotřebovaným a nesnězeným zbytkům zcela nevyhneme. Třídění kuchyňského odpadu pro nás představuje možnost je alespoň recyklovat, aby zbytečně nekončily bez využití na skládkách. Svozem potravinového odpadu do nedaleké bioplynové stanice v Rapotíně nejen že přispíváme k výrobě zelené energie, ale také snižujeme celkový objem komunálního odpadu, za který se platí stále větší skládkovací poplatky," vysvětluje důvody zapojení do projektu Milan Maceček, ředitel Gymnázia Šumperk.

Obdobné motivy vedly k zapojení do projektu recyklace kuchyňského odpadu také například Základní a Mateřskou školu Nemilany v Olomouci. „Zaměstnanci naší školní jídelny si třídění kuchyňských zbytků rychle osvojili. Do sběrných nádob mohou jednoduše vhazovat veškeré nezkonzumované zbytky pokrmů, nezpracované suroviny rostlinného i živočišného původu či po datu spotřeby," doplňuje Renata Pospiechová, ředitelka Základní školy Nemilany v Olomouci.

Speciální modré nádoby na gastroodpad ve školách o objemu 30 nebo 60 litrů jsou dceřinou společností EFG Waste logistic v pravidelných intervalech na místě vyměňovány za prázdné a hygienicky vyčištěné. Navíc jsou opatřeny těsněním a uzavírací sponou, které zabraňují šíření zápachu. Součástí služby je také evidence svezených odpadů a součinnost při ročním hlášení odpadů do systému ISPOP.

„Těší nás, že za dva roky fungování služby pomáháme se separací a svozem gastroodpadu už v tolika školách. Díky tomuto zodpovědnému přístupu školních zařízení každý měsíc svezeme do našich bioplynových stanic až kolem 100 tun kuchyňského odpadu. Zároveň tak odkláníme značné množství biologicky rozložitelného odpadu ze skládek, kde při jeho rozkladu vzniká životnímu prostředí škodící metan," uzavírá Ondřej Černý, ředitel divize EFG Logistics.

Kromě škol je do projektu „Třídím gastro" skupiny EFG, který odstartoval v květnu roku 2021 v Šumperku, zapojeno také již ke dvaceti českých měst a obcí. Za dva roky provozu se od komerčních i komunálních původců odpadu podařilo EFG vytřídit z více než 3 000 nádob přes 1 200 tun gastroodpadu.

O skupině EFG:
Investiční skupina Energy financial group a. s. (EFG) prostřednictvím svých dceřiných společností buduje a provozuje od roku 2016 projekty zaměřené na produkci energií z obnovitelných zdrojů. Je lídrem v segmentu energe-tického zpracování biologicky rozložitelných odpadů a úpravy bioplynu na biometan využitelný například jako pokročilé palivo. Její moderní odpadářská bioplynová stanice EFG Rapotín BPS u Šumperka je vybavena nejmo-dernější technologií a byla jedním z prvních zařízení svého druhu v České republice. Energy financial group dále vlastní a provozuje bioplynovou stanici EFG Vyškov BPS a elektrárnu MOSTEK energo. K jejím dalším projektům se řadí EFG Green energy zajišťující přímý prodej „zelené" energie koncovým zákazníkům a „Třídím gastro" umožňující městům a obcím separaci gastroodpadu z domácností a jeho následné energetické zpracování v ekologických provozech EFG. V první polovině roku 2024 chystá spuštění provozu bioplynové stanice ve Vysokém Mýtě. Společnost v rámci vzdělávacího projektu EFG Educa pořádá pro školy interaktivní semináře zaměřené na třídění odpadů a ochranu životního prostředí. Vizí společnosti je podpora odpovědného nakládání s odpady a snaha přispět k rozvoji energetického segmentu šetrného k životnímu prostředí.

Pro více informací kontaktujte:
Kamila Žitňáková
Crest Communications, a.s.
Ostrovní 126/30
110 00 Praha 1
gsm: + 420 725 544 106
e-mail: kamila.zitnakova@crestcom.cz