Inflaci, která má kořeny v období koronavirové pandemie a je dále přiživována válečným konfliktem na Ukrajině, je v Česku oprávněně věnována mimořádná pozornost. Jedná se o nebezpečný fenomén jak pro celou ekonomiku, tak i pro jednotlivé domácnosti. Ve veřejné diskuzi se ovšem s pojmy jako „drahota“ podle nás operuje místy až příliš uvolněně a bez dostatečného kontextu. Na příkladu široce diskutované „velikonoční drahoty“, jsme se pokusili ukázat, že pro vyhodnocení skutečného tempa poklesu kupní síly obyvatel je nutné vždy přihlížet kromě samotných cen i k druhé straně stejné mince, tedy k příjmům. Zároveň je vhodné při posuzování cenového vývoje zohledňovat i historický vývoj.
„Podle našich výpočtů jsou Velikonoce 2022 pro průměrného Čecha reálně nejlevnější, nikoliv nejdražší, v historii. Zatímco v roce 2022 vynaloží průměrný Čech na náš modelový velikonoční nákup 5,47 % své mzdy, ve všech deseti předchozích letech to bylo více. Nejdražším pak byl rok 2014, kdy stejný nákup z průměrné mzdy ‚ukousl‘ 8,52 %. Podobným vývojem kromě ‚průměrného Čecha‘ procházely i jednotlivé skupiny zaměstnanců. S přihlédnutím k tomuto závěru pak není překvapením, že se ‚drahota‘ snižovala i u drtivé většiny samotných položek na velikonočním nákupním seznamu. Vzhledem k velikonoční tématice této publikace je až symbolické, že podle našich výpočtů jsme se ‚drahoty‘ nejlépe zbavili u čerstvých vajec, která v roce 2012 oproti dnešku představovala pro Čechy o závratných 176,8 % výraznější finanční zátěž,“ říká Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti CYRRUS.
Další informace naleznete v přiloženém kompletním textu analýzy s názvem Velikonoce jsou reálně (opět) nejlevnější v historii.