Čeští konstruktéři a technici spolupracovali na vývoji a výrobě zařízení s holandskou centrálou. Ve Sviadnově na projektu pracovaly čtyři konstrukční týmy po šesti lidech a další desítky zaměstnanců se podílely na samotné výrobě komponent. „Jednotlivé díly měly takové rozměry, že jsme využívali maximální možnosti našich výrobních hal, zařízení, manipulačních prostředků i přepravy,“ říká vedoucí konstruktér českého Huismanu Radek Kocián. Sestavení části zařízení, jejich testování a umístění na plavidlo proběhne v nizozemském Schiedamu.

Plavidlo se zařízením WIS je pro provozovatele, v porovnání s klasickou vrtnou lodí, levnějším řešením pro provádění zásahů na podmořských vrtech. Má rozměry 159 x 31 metrů, posádku bude tvořit 150 lidí. Dominantou lodi a chloubou techniků z Huismanu je multifunkční věž (tzv. Multi Purpose Tower) vysoká 59 metrů a vážící 650 tun. Hlavním úkolem věže budou zdvihací operace přímo v ose vrtu. Technické řešení multifunkční věže umožňuje přesné vedení zdvihaného nákladu a zdvihací systém dokáže kompenzovat relativní pohyb nákladu vůči mořskému dnu, který vzniká působením mořských vln na loď.

Inovativním prvkem je také skořepinová struktura věže, jež poskytuje volný přístup k ose vrtu ze tří stran a dovoluje výrazně větší výšku spouštěných nebo zvedaných zařízení. Kromě věže disponuje loď dalšími komponentami vyrobenými na míru, jako je například palubní paletový manipulační systém. K fungování WIS jsou potřeba také palubní jeřáby, nádrže na kapaliny, cívky, navijáky nebo podmořští roboti.

Při vývoji a výrobě WIS byl kladen velký důraz na bezpečnost zařízení a její soulad s dalšími parametry. K tomu výrazně přispěly moderní systémy a technologie.  „Podařilo se nám dosáhnout takového stavu, kdy jsou bezpečnost, funkčnost, cenová efektivita, snadná obsluha a ohleduplnost k životnímu prostředí v rovnováze,“ uvádí Radek Kocián. Řada operací tak je pro posádku plavidla snazší, čímž se výrazně snižují různá rizika spojená s provozem.

O společnosti Huisman

· Společnost Huisman je specialista v konstrukčním navrhování a výrobě „hi-tech“ strojírenských výrobků s vysokou přidanou hodnotou.

· Mezi produkty firmy patří ropné vrtné soupravy, pozemní a námořní jeřáby, zařízení pro pokládání potrubí v moři a další.

· Výrobky společnosti Huisman míří výhradně na export do celého světa. Zařízení ze Sviadnova je možné vidět například v Mexickém zálivu, u pobřeží Afriky, na amerických ropných polích, v západní Austrálii nebo v Hongkongu.

· Ve spolupráci se společností SAAB Czech společnost Huisman vyvinula simulátor vrtné soupravy pro zaškolování vrtařů.

· Společnost je členem nadnárodní skupiny Huisman, která je světovou špičkou v oboru a působí v 6 zemích po celém světě. Centrála společnosti je v Nizozemí.

· Společnost Huisman působí ve Sviadnově od roku 1997. V České republice firma zaměstnává 700 pracovníků. Celá skupina  Huisman má 2 800 zaměstnanců

· Ve Sviadnově se nachází moderní konstrukční a vývojové centrum, ve kterém pracuje 120 techniků. Technici pracují v mezinárodních týmech a jsou v kontaktu se světovou technickou špičkou.

· V posledních dvou letech prošel areál společnosti ve Sviadnově rozsáhlou modernizací za více než 500 mil. Kč. Firma vystavěla moderní vývojové a konstrukční centrum, montážní halu a několik dalších staveb.

· Firma úzce spolupracuje s VŠB-TU Ostrava a středními technickými školami v Moravskoslezském kraji.

Další informace poskytne:

Lukáš Klapil, Crest Communications (zast. spol. Huisman)

Tel: 603 824 194

E-mail: klapil@crestmorava.cz

Aneta Macurová, Huisman (PR zástupce společnosti)

Tel.: 734 289 147

E-mail: amacurova@HUISMAN-CZ.com