Společnost Touax zvýšila výrobní kapacitu a přijala do svého závodu v Supíkovicích na Jesenicku 40 nových zaměstnanců. „Potřebovali bychom dalších zhruba 40 dělníků a THP pracovníků. Zejména elektrikáři, podlaháři, sádrokartonáři a instalatéři ovšem v regionu chybí, musíme se proto poohlížet i v sousedním Polsku. Sjednanými zakázkami jsme vytíženi až do poloviny roku 2016 a nové zájemce z Německa musíme odmítat. Navíc registrujeme další poptávky na objekty pro uprchlíky ze Švédska, Rakouska a Maďarska. Pracujeme proto na optimalizaci výrobních procesů a zvažujeme i možnosti rozšíření závodu," říká Jan Petr, marketingový ředitel společnosti Touax. Uprchlickou vlnou je nejvíce postiženo Německo. Poptávky přicházejí nejen z velkých měst - z Berlína, Mnichova, Hamburku, Hannoveru nebo Brém, ale také z menších obcí, do kterých německá vláda běžence rozděluje. „Německé spolkové země či města si modulové stavby buď kupují, nebo pronajímají. Pronájem bývá obvykle na 5 let s možností prodloužení. Poptávané jsou většinou ubytovny hotelového typu, kde jsou obytné místnosti seskupené do sekcí a mají společné sociální zázemí a kuchyňky. Žádané jsou ale i bytové domy s plnohodnotnými bytovými jednotkami. Právě takovou velkou zakázku jsme dokončili v Hamburku," dodává Jan Petr.

Přístřeší pro běžence - v ubytovnách i bytových domech

V severoněmeckém Hamburku společnost Touax postavila komplex devíti budov, jenž se skládá ze 147 modulů a poskytne uprchlíkům v osmi dvoupatrových bytových domech celkem 30 standardních bytů v dispozicích 3+1 a 4+1 o výměře 70 - 90 m2. V jedné z budov je umístěn i byt a kancelář správce s potřebným zázemím pro úklid a skladovými prostory. Devátý, přízemní dům bude sloužit jako prádelna, sušárna a sklad. Celková hrubá podlahová plocha komplexu činí 2 640 m2. Domy jsou uspořádané do dvojic, z venkovního pohledu jim dominuje červenohnědá barva fasády, sedlové střechy a bílé pozinkované schodiště. Pro vnitřní provedení stěn byla zvolena kombinace laminované dřevotřísky a sádrokartonové stěny s tapetou, v koupelně a kuchyni pak keramický obklad. S výjimkou koupelny, kde je položena dlažba, byla použita ve všech místnostech PVC podlahová krytina. Vytápění je řešené teplovodním topením s napojením na plynový kotel. Bytové jednotky jsou vybaveny připojením na televizi, satelit a internet. Sestavení devíti budov trvalo 12 dnů, kompletní realizace pak pouhých 6 týdnů.

Německá města se o dodavatele modulů přetahují

„Méně komfortní variantou jsou ubytovny hotelového typu, kde k několika obytným místnostem náleží společné sociální zázemí, kuchyňka, prádelna a sušárna a obvykle i společenská místnost. Moduly pro takovou stavbu jsme v létě dodávali do Leverkusenu, do konce roku realizujeme ještě projekty pro Mnichov, Sulzbach či Sankt Augustin," uvádí Jan Petr. První z nich bude dokončen v říjnu v Sulzbachu, kde ve dvou objektech o hrubé ploše 1 450 m2 vznikne ubytovací kapacita pro cca 80 osob. Další dvě ubytovny pro zhruba 80 osob vyrostou v městě Sankt Augustin do konce letošního roku. Velký projekt s ubytovací kapacitou až pro 200 osob společnost Touax postaví v Mnichově. Třípatrová budova bude mít hrubou plochu téměř 4 000 m2. První část bude dokončena během prosince, druhá pak během února.

Česko má ve využívání modulových staveb rezervy

Státní a veřejná správa v České republice výhody modulové technologie zatím plně nedoceňuje, a to nejen v případě krizového ubytování (pro uprchlíky, pro postižené živelními katastrofami), ale i běžného bydlení pro sociálně slabé, mladé rodiny nebo seniory, nebo při řešení nedostatečné kapacity školských zařízení. „Ubytovnu v Mladé Boleslavi, která má podobný standard jako německé azylové domy, jsme stavěli pro soukromého investora. Ještě před dokončením byla plně obsazená. Modulové stavby přitom státním institucím a veřejné samosprávě nabízejí značné výhody. Zajímavé pro ně mohou být nízké náklady - až o 35 % nižší než u zděných staveb, velká variabilita, kdy lze v budoucnu snadno měnit velikost i umístění, a především rychlost výstavby. Základní či mateřskou školu lze postavit za pouhé dva měsíce prázdnin, jako například školku a školní jídelnu v Lesnici na Šumpersku, kterou teď obec v září slavnostně otevřela. Výsledkem nevyužívání výhod modulové technologie v tuzemsku je pak realita, že české moduly pomáhají efektivně řešit problémy vlád a samospráv v jiných zemích Evropské unie," doplňuje Jan Petr.

***
Touax s.r.o. je dceřinou společností Divize modulových staveb francouzské skupiny Touax, která patří mezi přední evropské firmy na trhu modulových staveb. Specializuje se na projektování, průmyslovou výrobu a stavbu dočasných nebo trvalých objektů stavebnicovým systémem modulů. V České republice má v Supíkovicích hlavní výrobní závod a vývojové oddělení pro celou divizi. V tuzemsku působí již od roku 1991 a těží z více než čtyřicetileté zkušenosti celé skupiny Touax, zejména z modulových trhů Evropské unie.

Skupina Touax, která byla založena již za Napoleona III. v roce 1853, se specializuje na operativní leasing a prodej námořních kontejnerů, nákladních železničních vagónů, nákladních říčních člunů a modulových objektů. Denně pronajímá tato hmotná aktiva více než 5000 zákazníkům po celém světě, a to jak na vlastní účet, tak z pověření investorů. Správa aktiv v hodnotě více než 2 miliardy dolarů řadí skupinu TOUAX mezi vůdčí evropské společnosti na daném trhu.
Společnost Touax je kótovaná na pařížské burze NYSE EURONEXT - Euronext Paris Compartment C (kód ISIN FR0000033003) a je součástí indexů CAC® Small a CAC® Mid & Small a SRD Long-only.


Pro více informací kontaktujte:

Crest Communications, a.s.
Marcela Kukaňová
Account Manager
Tel.: + 420 222 927 119
Gsm : + 420 731 613 618
e-mail: marcela.kukanova@crestcom.cz
www.crestcom.cz