Zelení doslova obalený rezidenční projekt Sakura developerské a stavební skupiny T.E slaví další mezinárodní úspěch. Po loňské nominaci v celosvětově největší architektonické soutěži WAN Awards se nyní probojoval na finální shortlist 16 nejlepších staveb v kategorii Residential - Future Project renomované mezinárodní soutěže World Architecture Festival. Za návrhem bytového domu s jedinečným řešením visutých zahrad stojí studio Jestico + Whiles. Díky unikátnímu architektonickému konceptu pražského projektu má tak Česká republika své zastoupení mezi finalisty z 81 zemí světa z více než 30 soutěžních kategorií. Slavnostní vyhlášení proběhne 30. listopadu v Amsterdamu.

„Ze zařazení Sakury na finální shortlist nejlepších staveb světa v kategorii připravovaných rezidenčních projektů máme obrovskou radost. Tento úspěch nás těší o to více, že do letošního ročníku soutěže se přihlásil rekordní počet účastníků a konkurence je tedy velmi silná. Sakura však díky svému přístupu k využití zeleně zcela převrací koncept běžného bytového domu. Svým netradičním pojetím spojení interiérů a zahrad je velmi osobitá a věříme, že díky řadě opravdu inovativních prvků v mnoha ohledech také inspirativní," uvádí partner skupiny T.E Martin Hubinger.

S jeho slovy souhlasí hlavní architekt a ředitel pražské kanceláře studia Jestico + Whiles Sean Clifton, který projekt do soutěže přihlásil: „Při návrhu projektu Sakura jsme se zaměřili na potřeby budoucích obyvatel a jejich životní styl. Odklonili jsme se od tradičního konceptu bytové výstavby s uzavřenými místnostmi a minimálními balkony. Mezi stropní desky jsme v podstatě vložili samostatné ‘domy', které jsou po obvodě bohatě lemovány zelení. Tím jsme vytvořili bydlení navozující atmosféru rodinného domu, ovšem bez starostí s jeho provozem a údržbou. Sakura se tak stala stavbou, která má u nás i v cizině jen malé srovnání. Věříme, že se podobných projektů začne do budoucna stavět více, a to i v Praze."

Projekt Sakura vzniká v pražských Košířích. Na místě bývalého brownfieldu (vyhořelého plaveckého bazénu) vyroste dům doslova topící se v zeleni s unikátním řešením visutých zahrad, zelených střech a fasád. Ten bude osázený 32 000 kusy nejrůznějších druhů květin, bylin, keřů a stromů. V množství zeleně tak předčí i proslulý bytový komplex Bosco Verticale v Miláně, který se může pyšnit „pouze" 20 000 kusy rostlin. Hlavní dominantou košířské rezidence se navíc stanou kvetoucí japonské třešně - sakury, která daly projektu i jméno.

Sakura však nezaujme jen svou architektonickou koncepcí, ale i řadou technologických a energeticky úsporných řešení. Vedle automatického zavlažování veškeré vegetace bude její součástí i technická příprava pro souběžný chod hned 30 dobíjecích stanic pro elektromobily. Za jeden den zde tedy na směny bude možné nabít všech 90 vozů, na něž je dům s 67 byty dimenzován. V současné době se projekt chýlí do fáze hrubé stavby a zcela dokončen bude ve 2. čtvrtletí příštího roku.

O soutěži World Architecture Festival:
Mezinárodní architektonická soutěž World Architecture Festival je každoroční prestižní oslavou světové architektury, která je završena slavnostním předáváním cen nejlepším stavbám za uplynulý rok. Letošní v pořadí již 11. ročník, který se uskuteční 28. - 30. listopadu v Amsterdamu, je z hlediska počtu soutěžících rekordní. Do více než 30 kategorií se přihlásilo na 1 000 účastníků s projekty z 81 zemí světa. Vedle vyhlašování vítězů v rámci jednotlivých kategorií je každoročně udělována i cena „Nejlepší budovy světa". První ročník soutěže se uskutečnil již v roce 2008 v Barceloně. Soutěže se v minulosti zúčastnily i některé tuzemské projekty, např. Kulturní a univerzitní centrum ve Zlíně dle návrhu Evy Jiřičné, budova turecké ambasády v Praze studia Eaa-Emre Arolat Architects či Pavilon Grébovka architektů z kanceláře SGL Projekt.

POZNÁMKA PRO EDITORY
Developerská a stavební skupina T.E se soustředí na výstavbu prémiových nemovitostí s důrazem na kvalitu použitých materiálů a jedinečnost zpracování. Vznikla v roce 2014, za jejími hlavními představiteli však stojí mnohaleté zkušenosti s výstavbou nejen v České republice, ale i v zahraničí. Skupina T.E zastřešuje řadu dalších firem specializujících se na jednotlivé developerské aktivity.
Aktuálně má český developer ve výstavbě pět rezidenčních projektů: Barrandovská zahrada, Truhlárna, Sakura, Milhouse a nejnovější Bleriot. Projekt Sakura je první rezidencí v Česku pracující s principem visutých zahrad a byl nominován i na Projekt budoucnosti v rámci světové prestižní architektonické soutěže WAN Awards. Zařadil se i na shortlist 16 nejlepších projektů světa v kategorii Residential - Future Project mezinárodní soutěže World Architecture Festival. V přípravě má nyní skupina T.E několik dalších projektů a pracuje na nových akvizicích. Ve střednědobém horizontu pak plánuje rozšíření do dalších segmentů developmentu a expanzi do zahraničí.

Architektonická kancelář Jestico + Whiles (společnost ve svém názvu využívá symbol plus - nepoužívejte, prosím, samohlásku „a" nebo symbol &) byla založena v roce 1977 v Londýně a postupně se vyprofilovala jako přední architektonická společnost se zaměřením na architekturu, interiérový design a územní plánování, která realizuje projekty napříč Evropou, v Austrálii, Africe, Indii a na Středním východě. V roce 1992 společnost otevřela jako jedinou pobočku mimo domácí trh kancelář v České republice. Pražská pobočka zaštiťuje aktivity společnosti na klíčových trzích ve střední a východní Evropě, mezi které patří Česká republika, Slovensko, Polsko, Rusko, Německo a Chorvatsko. Portfolio společnosti je velmi široké: zahrnuje pětihvězdičkové hotely a restaurace, veřejné stavby (univerzitní kampusy, školy, muzea či autobusová a vlaková nádraží) či fit-out řešení kancelářských prostor. Jestico + Whiles se také zabývá rekonstrukcemi původních historických budov a územním plánováním rezidenční výstavby.

Pro více informací kontaktujte:

Crest Communications, a.s.
Marcela Kukaňová
Tel.: +420 731 613 618
E-mail: marcela.kukanova@crestcom.cz
www.crestcom.cz

skupina T.E
Adéla Vaverová
Tel.: +420 721 522 216
E-mail: adela.vaverova@t-e.cz
www.t-e.cz