„Velmi nás těší, že jsme do letošního roku vstoupili hned s pěti novými členy, kteří jsou významnými firmami ve svých konkrétních oborech podnikání. Rostoucí zájem o členství v České radě pro šetrné budovy jasně ukazuje, že Česká republika postupně rozvíjí principy šetrného stavebnictví, běžné ve všech vyspělých státech západní Evropy," uvádí Simona Kalvoda, výkonná ředitelka Rady. Noví členové Rady reprezentují široké spektrum aktivit, podílejících se na energeticky šetrné výstavbě. Je mezi nimi developer (Trigema), architektonické studio (Adam Rujbr Architects), poradenská společnost (CEVRE Consultants), firma poskytující systémová řešení v různých oblastech hospodaření s vodou (Koncept Ekotech) i výrobce a dodavatel ocelových konstrukcí, lehkých střešních krytin a okapů, vzduchotechniky a systémů pro řešení vnitřního klimatu (Lindab). Spolu s akvizicemi v roce 2016 se Rada rozrostla o 15 nových členských společností.

„Na rozšiřování členské základny budeme nadále pracovat a věříme, že nastolený trend akvizic udržíme po celý letošní rok. Chystáme nová témata a pracovní skupiny, které se budou šetrným stavbám věnovat z dalších úhlů pohledu," dodává Simona Kalvoda. „V roce 2017 se budeme zabývat okruhy, které jsou v rámci environmentálně šetrné výstavby stále aktuálnější: hospodaření s vodou, nedotační finanční nástroje pro investice do šetrných budov, oběhové hospodářství a Smart Cities. Nadále plánujeme rozvíjet a prohlubovat stávající zaměření na oblast energetického managementu, certifikace budov, zdravého vnitřního prostředí a zadávání veřejných zakázek na šetrné budovy. Všechna tato témata, zahrnutá v dlouhodobé strategii Rady na příštích 7 let, vnímáme jako zásadní pro naplňování tzv. Vize Nula , k níž chceme posouvat výstavbu budov i rozvoj celých měst a regionů," doplnil Tomáš Andrejsek (ELAN Interior), předseda představenstva Rady.

Tuto vizi podporují i noví členové. „Rada představuje odbornou platformu pro další rozvoj domácího šetrného stavebnictví. Její činnost vnímáme jako velmi potřebnou, protože v Česku stále chybí celková koncepční podpora stavebnictví ze strany státu a dalších institucí. Svým vstupem se chceme zejména podílet na tvorbě legislativního rámce, který oblast šetrné výstavby upravuje," uvádí Karel Branda, ředitel Trigema Building. Podobný názor má i jednatel společnosti Koncept Ekotech Zdeněk Petrů: „Radu vnímáme nejen jako zdroj informací a místo pro setkávání odborníků, ale také jako nezastupitelného partnera ministerstev při tvorbě zákonů stan šetrných budov. Společnost by měla vnímat úspory jako jeden z důležitých zdrojů budoucnosti." Podle Jiřího Cihláře, jednatele poradenské firmy Cevre Consultants, je pro rozvoj oboru nejdůležitější postoj investorů a uživatelů budov. „Jejich velký zájem o environmentálně šetrné stavby vytváří tlak na všechny zapojené strany od architektů a projektantů až po výrobce a dodavatele materiálů. Ti jsou pak nuceni inovovat svoje zaběhané postupy a musí přicházet s novými a hlavně nákladově optimálními řešeními." Architekt Adam Rujbr k tomu doplňuje, že je potřeba neustále provádět osvětu, aby veřejní i soukromí investoři nebrali vyhlášky o energetické náročnosti jako nutné zlo, ale jako příležitost a možnost získat za své peníze lepší výsledek. „Je potřeba stále zvyšovat povědomí, že šetrná budova není jen o úsporách při vytápění, ale také například o šetření s pitnou vodou, o příjemném vnitřním klimatu či o úpravě veřejných prostor. Je to právě Česká rada pro šetrné budovy, která dává příležitost ukázat pozitivní příklady." Petr Horký, Country Manager společnosti Lindab s. r. o., uzavírá: „Ukázkové realizace lze nalézt například ve Skandinávii, kde jsou udržitelnost rozvoje a respekt k okolnímu prostředí zakódovány v životním stylu. Podle naší zkušenosti, vycházející z dlouholetého působení mateřského koncernu ve Švédsku, je nutné vedle již zmíněných aspektů šetrných budov klást důraz také na snižování dopadů na životní prostředí při výstavbě a na zvyšování energetické účinnosti při provozu. Právě tímto know-how se chystáme k činnosti Rady přispět."

PŘEHLED NOVÝCH ČLENŮ ČESKÉ RADY PRO ŠETRNÉ BUDOVY
Adam Rujbr Architects

CEVRE Consultants

Koncept Ekotech

Lindab

Trigema

Poznámka pro editory:
Česká rada pro šetrné budovy (CZGBC) spojuje společnosti a organizace z celého hodnotového řetězce oboru šetrného stavebnictví: od projektantů, architektů přes dodavatele materiálů a technologií až po stavební firmy a developery. Její misí je podněcovat tuzemský trh k přeměně způsobů, jakými se navrhují, staví, rekonstruují a provozují budovy a urbanistické celky. Cílem je vytvořit zdravé, prosperující, ekologické a společensky ohleduplně prostředí, zvyšující kvalitu života. CZGBC od svého vzniku v roce 2009 úzce spolupracuje s celosvětovou zaštiťující organizací - Světovou radou pro šetrné budovy (World Green Building Council), sdružující přes 90 zemí. CZGBC má v současné době téměř 70 členů.

Pro více informací kontaktujte:

Crest Communications, a.s.

PhDr. Kamila Čadková
Account Director
Tel.: + 420 222 927 111
Gsm : + 420 731 613 609
E-mail: kamila.cadkova@crestcom.cz

Marcela Kukaňová
Email: marcela.kukanova@crestcom.cz
Telefon: +420 731 613 618
www.crestcom.cz