Biometan je v současnosti nejlevnější a nejdostupnější zdroj obnovitelné energie, který může plnohodnotně nahradit zemní plyn. Díky stejnému složení jej lze snadno distribuovat do plynárenské sítě, skladovat nebo využívat jako palivo osobních aut, autobusů, nákladních vozů či zemědělských strojů. Nová studie navíc ukázala, že kromě poskytování obnovitelné energie by již v roce 2030 mohl přinést státům EU řadu významných environmentálních, ekonomických i sociálních externalit, přičemž mnohé z nich jsou ve srovnání s jinými obnovitelnými zdroji jedinečné.
Enviromentální přínos zpracování odpadu
Jednou z do budoucna velmi zásadních environmentálních externalit je skutečnost, že výroba biometanu je z velké části založena na zpracování bioodpadu. Vstupní surovina, která bude vždy přirozeně vznikat, na rozdíl od jiných technologií výroby energie z obnovitelných zdrojů tedy nevyžaduje těžbu či její účelové pěstování. Právě proto má biometan z biologicky rozložitelného komunálního odpadu napříč všemi obnovitelnými zdroji jedny z nejnižších emisí CO2 ve svém životním cyklu.
Dá se očekávat, že výroba biometanu z bioodpadů bude v Evropě narůstat i proto, že je jednou z cest, jak se vymanit z případných stavů budoucí energetické nestability. Na základě plánu REPowerEU by se produkce v Evropské unii měla už do roku 2030 zvýšit na 35 miliard metrů krychlových. Podle studie Beyond energy, zabývající se pozitivními externality biometanu, by se tak celohospodářské roční přínosy výroby pro EU27 a Spojené království mohly pohybovat v rozmezí od 38-78 miliard EUR. Biometan se tedy může stát katalyzátorem energetické transformace, který může posílit nejen energetickou bezpečnost, ale také hospodářský růst a opatření v oblasti klimatu, jak u nás, tak v ostatních státech EU.
Snížení nezaměstnanosti v regionech
S výstavbou a provozem dalších stanic na výrobu biometanu se pojí vytvoření nových pracovních příležitostí, a to zejména v oblastech venkova, kde je dlouhodobě vyšší míra nezaměstnanosti. Analýza odhaduje, že celkově by v Evropě mohlo díky biometanovému průmyslu do roku 2030 vzniknout 280-490 tisíc pracovních míst.
Nyní je potřeba zajistit co možná nejlepší podmínky pro růst této progresivní výrobní oblasti, a to mimo jiné skrze flexibilnější legislativu. Konkrétně v oblasti biometanu jde nejen o oblast obnovitelných zdrojů, ale také odpadového hospodářství, kdy je potřeba navýšit podíl odpadu recyklovaného na čím dál cennější energii. Ze dvou milionů tun bioodpadu by u nás například dle odhadů Energy financial group mohlo vznikat, ale nevzniká, přibližně 90 milionů metrů krychlových plynu ročně.
Pro více informací kontaktujte:
Kamila Žitňáková
Crest Communications, a.s.
Ostrovní 126/30
110 00 Praha 1
gsm: + 420 725 544 106
e-mail: kamila.zitnakova@crestcom.cz
O skupině EFG:
Investiční skupina Energy financial group a. s. (EFG) prostřednictvím svých dceřiných společností buduje a pro-vozuje od roku 2007 projekty zaměřené na produkci energií z obnovitelných zdrojů. Je lídrem v segmentu energe-tického zpracování biologicky rozložitelných odpadů a upgradingu bioplynu na biometan využitelný například jako pokročilé palivo. Společností vybudovaná a spravovaná moderní odpadářská bioplynová stanice EFG Rapotín BPS u Šumperka je vybavena nejmodernější technologií a byla jedním z prvních zařízení svého druhu v České republice. Energy financial group dále vlastní a provozuje bioplynovou stanici EFG Vyškov BPS a elektrárnu MOS-TEK energo. K jejím dalším projektům se řadí EFG Green energy zajišťující přímý prodej „zelené" energie konco-vým zákazníkům a „Třídím gastro" umožňující městům a obcím separaci gastroodpadu z domácností a jeho ná-sledné energetické zpracování v ekologických provozech EFG. Společnost se významně podílí na vývoji nových technologií ve spolupráci s českými univerzitami. Vizí společnosti je podpora odpovědného nakládání s odpady a snaha přispět k rozvoji energetického segmentu šetrného k životnímu prostředí.