Na těchto trzích se FI snaží lépe pochopit a řešit finanční problémy žen, aby mohla pokračovat ve svém závazku zlepšit jejich finanční budoucnost. Zpráva odhaluje některé společné faktory na jednotlivých trzích, jako je například finanční dopad pandemie, což spojuje ženy na celém světě, a to i přes velmi odlišný životní styl a kulturu. Značná část žen je investorkami, ale pouze třetina (33 %) žen se za ně považuje, což je mnohem méně než u jejich mužských protějšků (41 %). Tento názor, že investice jsou mužským světem, platí na všech trzích, které odborníci FI zkoumali, s výjimkou Číny. V Číně se za investory považuje 60 % žen, což je o něco více než u mužů (58 %). Nejméně žen, které se považují za investorky, je v Japonsku, a to pouhých 9 %.
Rika Ishii, investiční ředitelka Fidelity International Japan to vysvětluje: „Jen málo žen u nás investuje a mnoho z nich má velmi konzervativní přístup ke správě svých peněz. Domácnosti drží více než 80 % svých aktiv v hotovosti a jiných konzervativních finančních produktech, jako je penzijní připojištění a pojištění. Japonsko má navíc jeden z největších rozdílů v odměňování žen a mužů ze všech členů OECD, což ženy staví do pozadí již od počátku jejich kariéry."
Aktivní účast v domácích financích
Ženy žijící s partnery se správě domácích financí nevyhýbají. Právě naopak. Pětapadesát procent žen sdělilo FI, že sledují denní i měsíční příjmy a výdaje své domácnosti. To platí zejména v Číně, Hongkongu, Japonsku a na Tchaj-wanu. Ve Velké Británii a Německu je odpovědnost spíš rovnoměrně rozdělena mezi ženy a jejich partnery. Ženy žijící s partnery v Hongkongu a Číně nejčastěji vedou své finance (účet atp.) na své jméno (78 %, resp. 70 %) a mnohem méně často mají společný účet. Ve Spojeném království a Německu se o peníze častěji starají na společně vedených účtech - 50 % britských a 51 % německých žen spravuje své finance společně s partnery.
Mapování dopadu pandemie
Pandemie změnila životy lidí po celém světě, ale je zřejmé, že dopady krizí nejsou nikdy genderově neutrální. Údaje OSN naznačují, že ekonomické a domácí otřesy způsobené pandemií by mohly vymazat 25 let rostoucí rovnoprávnosti žen a mužů. Dopad lockdownů, ztráty zaměstnání, zavírání škol a poklesu příjmů způsobil, že ženy po celém světě zvýšily svou neplacenou pracovní zátěž, převzaly větší podíl domácích prací i péče o děti a znepokojivě častěji než muži opouštěly pracovní pozice. Tento nepřiměřený dopad je zřejmý i při pohledu na finance žen na všech šesti sledovaných trzích. Tři z deseti (29 %) žen nám sdělily, že se jejich osobní příjem v důsledku pandemie snížil. Jedná se o podobné procento jako u mužů. Kde však vidíme rozdíl, je ve schopnosti žen spořit. 31 % žen zaznamenalo snížení částky, kterou byly schopny ušetřit za posledních 12 měsíců, ve srovnání s 26 % mužů. Tento trend platí pro všechny sledované trhy. Pokles úspor nepředstavuje jen současný problém, ale vyvolává také otázky ohledně budoucnosti. Téměř každá pátá žena (18 %) snížila částku, kterou si spoří na penzi, jako přímý důsledek pandemie.
Pro mnoho žen měla pandemie negativní dopad na jejich finance, ale neplatí to pro všechny. Rčení "všichni jsme ve stejné bouři, ale na různých lodích" platí i pro ženské finance. Dvaadvacet procent žen, s nimiž jsme hovořili, dokázalo za posledních 12 měsíců navýšit své úspory a 16 % žen dokázalo zvýšit své příspěvky na důchod.
Szu Yi Chin, vedoucí pobočky na Tchaj-wanu, Fidelity International Tchaj-wan však říká: „Abychom zmobilizovali více žen k investování a aktivnějšímu přístupu k vlastním financím, musíme je nejdříve přimět k tomu, aby se penzijním systémem zabývaly. To je něco, do čeho se musíme jako firmy, jako odvětví i jako občanská společnost hlouběji ponořit, abychom skutečně ukázali, jakou sílu by ženy mohly mít, kdyby se zapojily do svých penzijních investic."
Dřívější zjištění FI ukazují, že pandemie přiměla mnoho žen snížit částku, kterou si spoří na důchod. Rozdíl mezi penzijními úsporami mužů a žen však přetrvával již dlouho před propuknutím covid-19. Ženy ve Velké Británii, Německu, na Tchaj-wanu, v Číně a Hongkongu běžně přispívají měsíčně na důchod méně než muži. Zvláště patrné je to ve Velké Británii, kde ženy odkládají na penzi v průměru 4 % svého platu každý měsíc, zatímco muži si přispívají 5 %. Stojí za zmínku, že tento údaj zahrnuje příspěvky na všechny penzijní systémy, a to jak pracovní, tak soukromé, od žen pracujících v různých typech zaměstnání, včetně osob samostatně výdělečně činných.
Překlenutí mezery v důchodovém spoření
Skutečnost je taková, že ženy budou pravděpodobně potřebovat na důchod více peněz než muži. Proč? Ženy obvykle mají delší dobu strávenou v důchodu, což znamená, že mají více výdajů, které musí zaplatit. Podle světových údajů o průměrné délce života se ženy dožívají v průměru 75 let, zatímco muži 70 let, a na asijských trzích může být průměrná délka života výrazně vyšší.
Na finance svobodných žen je vyvíjen další tlak, který je patrný z výsledků výzkumu FI. Třicet sedm procent svobodných žen, tedy dvě z pěti, nám sdělilo, že vůbec nespoří nebo nespoří na penzi z důvodu nedostatku dostupných příjmů. 22 % má navíc jiné spořící priority. Znamená to, že polovina svobodných žen si myslí, že nebude mít dostatek peněz na důchod, a to ani při cílení na důchodový příjem ve výši 25 419 liber ročně. Dalším aspektem, který je důležité vzít v úvahu, je rostoucí doba, kterou lidé tráví sami. V celosvětovém měřítku roste podíl lidí, kteří se dožívají čtyřicítky, aniž by se kdy oženili, průměrný věk, kdy lidé vstupují do manželství, se zvyšuje a stále více lidí se rozvádí nebo rozchází ve věku kolem čtyřicítky.
Závěr
Zpráva FI ukazuje, že pokud se ženy vnímají jako investorky, jsou sebevědomější a mají svou finanční situaci pod kontrolou, což jim do jisté míry pomáhá zvrátit rozdíly v důchodovém spoření. Dále ukazuje, že pandemie měla a stále má na finance žen větší dopad než na finance mužů. FI proto pokračuje v mnoha iniciativách, které již probíhají na místních trzích a jsou přizpůsobeny potřebám zákazníků, a zároveň hledá způsoby, jak pomoci ženám poučit se.
Metodika výzkumu
Společnost Fidelity International provedla průzkum týkající se názorů na investování a důchod mezi 12 038 dospělými v šesti zemích. Velikost vzorku: 2004 dospělých z Velké Británie, 2005 dospělých z Tchaj-wanu, 2006 dospělých z Japonska, 2008 dospělých z Německa, 2008 dospělých z Číny a 2007 dospělých z Hongkongu. Terénní šetření provedla společnost Opinium research v lednu 2021.
Pro více informací kontaktujte:
Eliška Krohová
Crest Communications, a.s.
Ostrovní 126/30
110 00 Praha 1
gsm: + 420 720 406 659
www.crestcom.cz
e-mail: eliska.krohova@crestcom.cz
Informace pro editory:
Fidelity International byla založena v roce 1969 a poskytuje investiční služby a produkty soukromým a institucionálním investorům. Od ostatních globálních investičních společností se liší zejména formou vlastnictví. Jedná o čistě privátní, soukromou společnost vlastněnou přímo členy zakládající rodiny a managementem firmy. Společnost klade veliký důraz na provádění podrobných analýz, na jejichž základě pak identifikují pro klienty nejvýhodnější investiční příležitosti. Její speciální týmy investičních analytiků a odborníků působí ve všech hlavních finančních centrech světa - v Londýně, Frankfurtu, Paříži, Hongkongu, Tokiu, Singapuru, Soulu, Dillí, Bombaji a v Sydney. V současné době administruje aktiva ve výši 87 mld. USD (assets under administration) a globálně pro klienty investovala 290 mld. USD ve 25 zemích napříč Evropou, Asií, Tichomořím, středním Východem a jižní Amerikou. V České republice Fidelity působí od roku 2012 a mezi její klienty patří celá řada významných institucionálních i privátních klientů, všechny významné banky, pojišťovny, finanční společnosti a nezávislí finanční poradci, kteří koncovým investorům zprostředkovávají investiční fondy této globální investiční společnosti.
Upozornění na rizika
Fidelity International zveřejňuje výhradně informace o produktech a všeobecné informace a neposkytuje žádné investiční doporučení. Z minulého vývoje hodnoty není možné odvodit prognózy budoucího vývoje. Investování do investičních fondů je spojené nejen s vysokými šancemi na výnos, ale i s vyššími riziky. Proto může například hodnota podílů investičních fondů kolísat a není zaručená. Na vývoj hodnoty mají kromě toho negativní vliv i individuální náklady a poplatky. Investiční rozhodnutí by se mělo v každém případě opírat o informace důležité pro investory, nejnovější zprávy o hospodářských výsledcích a - pokud byla zveřejněná - o nejnovější půlroční zprávu. Tyto dokumenty tvoří jediný závazný základ pro nákup. Tyto dokumenty získáte bezplatně v pobočce FIL Investment Services GmbH, Kastanienhöhe 1, D-61476 Kronberg im Taunus, Německo, nebo v UniCredit Bank Austria AG, Vordere Zollamtstrasse 13, A-1030 Vídeň, nebo v UniCredit Bank Slovakia, a. s., Šancova 1/A, 813 33 Bratislava, nebo v Unicredit Bank Czech Republic, a. s., náměstí Republiky 3a, 111 21 Praha 1, nebo na adresách www.fidelity.at, www.fidelity.cz, www.fidelity.sk.
Vydává
FIL (Luxembourg) S.A. Zweigniederlassung Wien, Mariahilfer Straße 36, 1070 Vídeň, IČO: FN 374007
Fidelity, Fidelity International, logo Fidelity International a symbol F jsou registrované ochranné známky společnosti FIL Limited.
Notes to editors
Fidelity UCITS II ICAV is registered in Ireland pursuant to the Irish Collective Asset-management Vehicles Act 2015 and is authorised by the Central Bank of Ireland as a UCITS.
Fidelity only offers information on products and services and does not provide investment advice based on individual circumstances, other than when specifically stipulated by an appropriately authorised firm, in a formal communication with the client.
Fidelity International refers to the group of companies which form the global investment management organisation that provides information on products and services in designated jurisdictions outside of North America. This communication is not directed at, and must not be acted upon by persons inside the United States and is otherwise only directed at persons residing in jurisdictions where the relevant funds are authorised for distribution or where no such authorisation is required.
Unless otherwise stated all products and services are provided by Fidelity International, and all views expressed are those of Fidelity International. Fidelity, Fidelity International, the Fidelity International logo and F symbol are registered trademarks of FIL Limited.
We recommend that you obtain detailed information before taking any investment decision. Investments should be made on the basis of the current prospectus, the relevant supplement and KIID (key investor information document), which is available along with the current annual and semi-annual reports free of charge from our distributors, the entities listed below or from our European Service Centre in Luxembourg, FIL (Luxembourg) S.A. 2a, rue Albert Borschette BP 2174 L-1021 Luxembourg. Austria: Our Austrian paying agent UniCredit Bank Austria AG, Schottengasse 6-8, 1010 Vienna, Austria or on www.fidelity.at. Czech Republic: Our Paying agent UniCredit Bank Czech Republic a.s., Zeletavska 1525/1, 14092 Prag 4 - Michle, Czech Republic. The KIID is available in Czech language. France: FIL Gestion, authorised and supervised by the AMF (Autorité des Marchés Financiers) N°GP03-004, 29 rue de Berri, 75008 Paris. The document is available in French upon request. Germany: FIL Investment Services GmbH, Postfach 200237, 60606 Frankfurt/Main or www.fidelity.de. Hungary: Raiffeisen Zentralbank Österreich AG, Akademia u. 6, 1054 Budapest. The KIID is available in Hungarian language. Netherlands: FIL (Luxembourg) S.A., Netherlands Branch (registered with the AFM), World Trade Centre, Tower H, 6th Floor, Zuidplein 52, 1077 XV Amsterdam (tel. 0031 20 79 77 100). Poland: Our representative office in Poland or on www.fidelity.pl. The Additional Information for Investors is available upon request. Slovakia: Our paying agent UniCredit Bank Slovakia, a.s., Sancova 1/A 81333, Slovakia. The KIID is available in Slovak language.
Issued by: FIL (Luxembourg) S.A., authorised and supervised by the CSSF (Commission de Surveillance du Secteur Financier) / FIL Gestion, authorised and supervised by the AMF (Autorité des Marchés Financiers) / FIL Investments Services GmbH.
Disclaimer
Fidelity only offers information on products and services and does not provide investment advice based on individual circumstances, other than when specifically stipulated by an appropriately authorised firm, in a formal communication with the client.
Fidelity International refers to the group of companies which form the global investment management organisation that provides information on products and services in designated jurisdictions outside of North America. This communication is not directed at, and must not be acted upon by persons inside the United States and is otherwise only directed at persons residing in jurisdictions where the relevant funds are authorised for distribution or where no such authorisation is required.
Unless otherwise stated all products and services are provided by Fidelity International, and all views expressed are those of Fidelity International. Fidelity, Fidelity International, the Fidelity International logo and F symbol are registered trademarks of FIL Limited.
Czech Republic: Investments should be made on the basis of the current prospectus and KIID (key investor information document), which is available along with the current annual and semi-annual reports free of charge from our distributors, from our European Service Centre in Luxembourg, FIL (Luxembourg) S.A. 2a, rue Albert Borschette BP 2174 L-1021 Luxembourg and from our paying agent UniCredit Bank Czech Republic a.s., Zeletavska 1525/1, 14092 Prague 4 - Michle, Czech Republic. The KIID is available in Czech language.