Dluhopisy se na druhé straně v souvislosti s těmito ekonomickými zvěstmi daly na ústup. Rostoucí inflace - která už zde je - a vyhlídka na další zvyšování úrokových sazeb znamenají stále obtížnější období pro aktiva s pevným výnosem. Dluhopisy si zachovávají svou přitažlivost jako bezpečné útočiště v dobách napětí na trhu, ale ve světě zvyšujícího se růstu a inflace oproti akciím ztrácejí.
Mezitím se snížil rozdíl ve výkonnosti mezi růstovými akciemi a akciemi společností v tradičních odvětvích. Příběhy o společnostech schopných využít velkých technologických změn, které slibuje postcovidový svět, a o podnicích, které budou mít přímý prospěch z toho, že se hospodářství vrací k normálu, mohou investory zaměstnávat po zbytek letošního roku i v letech dalších," vysvětluje Graham Smith, komentátor trhu Fidelity International.
Indexy Dow Jones Industrials Average a technologický NASDAQ Composite vykázaly v USA od počátku roku téměř stejné výnosy. Oba indexy v některém okamžiku během posledních šesti měsíců dosáhly nových rekordních hodnot, přičemž v poslední době je vítězem NASDAQ. Akciové trhy v Evropě, s výjimkou toho britského, zaznamenaly ještě vyšší výnosy než v USA. Evropské akcie, které začínaly na nižší základně a promítaly dřívější fázi hospodářského oživení, pozitivně reagovaly na zlepšující se vyhlídky a zvýšenou kupní sílu zdravé americké ekonomiky a dolaru.
Asijské trhy pokulhávaly s tím, jak nové vlny koronaviru - dokonce i v zemích, kterým se ty předchozí vyhnuly, jako je Austrálie - zhoršovaly sentiment. Nepříznivě byly zasaženy také Indie a Malajsie, v Japonsku byl nedávno prodloužen výjimečný stav. Zpomalení růstu množství úvěrů v Číně - vyvolané rekordním obdobím poskytování úvěrů v prvním čtvrtletí letošního roku - je také zklamáním.
Nejvýznamnějšími ekonomickými událostmi roku 2021 jsou zatím nadprůměrná čísla hospodářského růstu - i když lehce podpořená srovnáním s rokem 2020 - a rostoucí inflace. Ve vyspělém světě vedla v prvním čtvrtletí ekonomika Spojených států, která ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku vzrostla o 6,4 %. Čína zaznamenala v prvním čtvrtletí překvapivý růst o 18,3 %, i když je třeba na něj pohlížet v kontextu hlubokého poklesu ekonomiky, neboť ve stejném období roku 2020 poprvé udeřil koronavirus.
V USA vzrostl v květnu FEDem preferovaný ukazatel inflace - základní výdaje na osobní spotřebu - v meziročním srovnání o 3,4 %, což je výrazně nad cílovou hodnotou. „Je zřejmé, že tento stav již vyvolává ve FEDu jisté obavy. V červnu většina jeho centrálních bankéřů vyjádřila názor, že úrokové sazby v USA budou zvýšeny nejpozději v roce 2023, tedy o rok dříve, než se dosud předpokládalo," dodává Graham Smith.
Z tohoto pohledu se můžeme těšit na další období silného růstu v USA, což naznačuje, že pro investory se scéna nebude příliš lišit od první poloviny roku. Ukončení restrikcí v Evropě a Japonsku a na rozvíjejících se trzích, jako je Indie a Brazílie, také podpoří světový růst. To by mělo přispět k uvolnění tlaku na akcie společností, které byly nejvíce postiženy lockdowny, jako jsou provozovatelé výletních lodí a letecké společnosti.
S tím, jak bude oživení dále pokračovat, také můžeme být svědky větší rotace od USA k jiným trhům s potenciálem dohánět USA. Akcie citlivé na ekonomickou situaci ovlivněnou podmínkami otevírání se budou mít náskok před konkurenty z řad růstových akcií. Evropa, která se v ekonomickém ohledu začíná přibližovat USA, by v tomto ohledu mohla nabídnout další příležitosti," říká Graham Smith. Nedávno zveřejněné údaje ukázaly, že růst evropského zpracovatelského průmyslu dosáhl 24letého maxima.
Jako obvykle existují rizika. Společnosti v USA a Evropě překonaly odhady zisku za první čtvrtletí; akciové trhy nyní požadují, aby výsledky společností dostály očekáváním, která jsou také vyšší. Jakékoli zklamání v této oblasti by mohlo způsobit, že trhy budou „lapat po dechu". Za současného stavu se očekává, že v roce 2021 vzrostou zisky v USA přibližně o 35 %. Vzhledem k cenám ropy, které se nyní pohybují kolem 75 USD za barel, se předpokládá, že největší nárůst zisků ve druhém čtvrtletí vykážou energetické společnosti, následované průmyslovými podniky (z velké části díky leteckým společnostem) a společnostmi odložitelné spotřeby.
Potenciálnímu růstu by mohl stát v cestě také americký FED, zejména pokud by jeho nadcházející prohlášení naznačovala ukončení rekordně nízkých úrokových sazeb dříve, než bylo očekávalo, nebo ukončení tisku peněz a nákupů aktiv. Jednání, jejichž cílem je dosáhnout podpory demokratů i republikánů pro americký balíček výdajů na infrastrukturu, by mohla ještě trvat, ale poslední signály naznačují, že dohody bude nakonec dosaženo.
Vzhledem k tomu, že svět se blíží synchronizovanému hospodářskému oživení napříč kontinenty, má stejně jako kdykoli předtím smysl udržovat si různorodou expozici na světové akciové trhy. Fidelity Select 50 (seznam oblíbených fondů) obsahuje řadu fondů, které právě toto splňují.

Pro více informací kontaktujte:

Marcela Štefcová
Crest Communications, a.s.

Ostrovní 126/30
110 00 Praha 1
gsm: + 420 731 613 669
www.crestcom.cz
e-mail: marcela.stefcova@crestcom.cz

Informace pro editory:
Fidelity International
byla založena v roce 1969 a poskytuje investiční služby a produkty soukromým a institucionálním investorům. Od ostatních globálních investičních společností se liší zejména formou vlastnictví. Jedná o čistě privátní, soukromou společnost vlastněnou přímo členy zakládající rodiny a managementem firmy. Společnost klade veliký důraz na provádění podrobných analýz, na jejichž základě pak identifikují pro klienty nejvýhodnější investiční příležitosti. Její speciální týmy investičních analytiků a odborníků působí ve všech hlavních finančních centrech světa - v Londýně, Frankfurtu, Paříži, Hongkongu, Tokiu, Singapuru, Soulu, Dillí, Bombaji a v Sydney. V současné době administruje aktiva ve výši 87 mld. USD (assets under administration) a globálně pro klienty investovala 290 mld. USD ve 25 zemích napříč Evropou, Asií, Tichomořím, středním Východem a jižní Amerikou. V České republice Fidelity působí od roku 2012 a mezi její klienty patří celá řada významných institucionálních i privátních klientů, všechny významné banky, pojišťovny, finanční společnosti a nezávislí finanční poradci, kteří koncovým investorům zprostředkovávají investiční fondy této globální investiční společnosti.

Upozornění na rizika
Fidelity International zveřejňuje výhradně informace o produktech a všeobecné informace a neposkytuje žádné investiční doporučení. Z minulého vývoje hodnoty není možné odvodit prognózy budoucího vývoje. Investování do investičních fondů je spojené nejen s vysokými šancemi na výnos, ale i s vyššími riziky. Proto může například hodnota podílů investičních fondů kolísat a není zaručená. Na vývoj hodnoty mají kromě toho negativní vliv i individuální náklady a poplatky. Investiční rozhodnutí by se mělo v každém případě opírat o informace důležité pro investory, nejnovější zprávy o hospodářských výsledcích a - pokud byla zveřejněná - o nejnovější půlroční zprávu. Tyto dokumenty tvoří jediný závazný základ pro nákup. Tyto dokumenty získáte bezplatně v pobočce FIL Investment Services GmbH, Kastanienhöhe 1, D-61476 Kronberg im Taunus, Německo, nebo v UniCredit Bank Austria AG, Vordere Zollamtstrasse 13, A-1030 Vídeň, nebo v UniCredit Bank Slovakia, a. s., Šancova 1/A, 813 33 Bratislava, nebo v Unicredit Bank Czech Republic, a. s., náměstí Republiky 3a, 111 21 Praha 1, nebo na adresách www.fidelity.at, www.fidelity.cz, www.fidelity.sk.

Vydává
FIL (Luxembourg) S.A. Zweigniederlassung Wien, Mariahilfer Straße 36, 1070 Vídeň, IČO: FN 374007
Fidelity, Fidelity International, logo Fidelity International a symbol F jsou registrované ochranné známky společnosti FIL Limited.

Notes to editors
Fidelity UCITS II ICAV is registered in Ireland pursuant to the Irish Collective Asset-management Vehicles Act 2015 and is authorised by the Central Bank of Ireland as a UCITS.
Fidelity only offers information on products and services and does not provide investment advice based on individual circumstances, other than when specifically stipulated by an appropriately authorised firm, in a formal communication with the client.
Fidelity International refers to the group of companies which form the global investment management organisation that provides information on products and services in designated jurisdictions outside of North America. This communication is not directed at, and must not be acted upon by persons inside the United States and is otherwise only directed at persons residing in jurisdictions where the relevant funds are authorised for distribution or where no such authorisation is required.
Unless otherwise stated all products and services are provided by Fidelity International, and all views expressed are those of Fidelity International. Fidelity, Fidelity International, the Fidelity International logo and F symbol are registered trademarks of FIL Limited.
We recommend that you obtain detailed information before taking any investment decision. Investments should be made on the basis of the current prospectus, the relevant supplement and KIID (key investor information document), which is available along with the current annual and semi-annual reports free of charge from our distributors, the entities listed below or from our European Service Centre in Luxembourg, FIL (Luxembourg) S.A. 2a, rue Albert Borschette BP 2174 L-1021 Luxembourg. Austria: Our Austrian paying agent UniCredit Bank Austria AG, Schottengasse 6-8, 1010 Vienna, Austria or on www.fidelity.at. Czech Republic: Our Paying agent UniCredit Bank Czech Republic a.s., Zeletavska 1525/1, 14092 Prag 4 - Michle, Czech Republic. The KIID is available in Czech language. France: FIL Gestion, authorised and supervised by the AMF (Autorité des Marchés Financiers) N°GP03-004, 29 rue de Berri, 75008 Paris. The document is available in French upon request. Germany: FIL Investment Services GmbH, Postfach 200237, 60606 Frankfurt/Main or www.fidelity.de. Hungary: Raiffeisen Zentralbank Österreich AG, Akademia u. 6, 1054 Budapest. The KIID is available in Hungarian language. Netherlands: FIL (Luxembourg) S.A., Netherlands Branch (registered with the AFM), World Trade Centre, Tower H, 6th Floor, Zuidplein 52, 1077 XV Amsterdam (tel. 0031 20 79 77 100). Poland: Our representative office in Poland or on www.fidelity.pl. The Additional Information for Investors is available upon request. Slovakia: Our paying agent UniCredit Bank Slovakia, a.s., Sancova 1/A 81333, Slovakia. The KIID is available in Slovak language.
Issued by: FIL (Luxembourg) S.A., authorised and supervised by the CSSF (Commission de
Surveillance du Secteur Financier) / FIL Gestion, authorised and supervised by the AMF (Autorité des Marchés Financiers) / FIL Investments Services GmbH.

Disclaimer
Fidelity only offers information on products and services and does not provide investment advice based on individual circumstances, other than when specifically stipulated by an appropriately authorised firm, in a formal communication with the client.

Fidelity International refers to the group of companies which form the global investment management organisation that provides information on products and services in designated jurisdictions outside of North America. This communication is not directed at, and must not be acted upon by persons inside the United States and is otherwise only directed at persons residing in jurisdictions where the relevant funds are authorised for distribution or where no such authorisation is required.

Unless otherwise stated all products and services are provided by Fidelity International, and all views expressed are those of Fidelity International. Fidelity, Fidelity International, the Fidelity International logo and F symbol are registered trademarks of FIL Limited.

Czech Republic: Investments should be made on the basis of the current prospectus and KIID (key investor information document), which is available along with the current annual and semi-annual reports free of charge from our distributors, from our European Service Centre in Luxembourg, FIL (Luxembourg) S.A. 2a, rue Albert Borschette BP 2174 L-1021 Luxembourg and from our paying agent UniCredit Bank Czech Republic a.s., Zeletavska 1525/1, 14092 Prague 4 - Michle, Czech Republic. The KIID is available in Czech language.