Všechno to začalo s iracionální přebujelostí

Již více než 25 let se investoři potýkají se vzestupy a pády technologického sektoru. Rok 2018 nebyl výjimkou. Boom internetu a jeho následný rozvoj koncem devadesátých let a počátkem jednadvacátého století je nejlépe charakterizován populárním výrazem „iracionální přebujelost", jehož autorem je bývalý šéf FEDu Alan Greenspan. Tento prudký rozvoj je také nejjasnější ukázkou volatilního „vztahu", který měli investoři k technologickým akciím. Ty nyní zažily po slušných výnosech v roce 2018 mírný pokles, což rozhodně znepokojilo investory. Stále je to však daleko od výprodejů z roku 2000.

Příběh technologických akcií je však mnohem složitější, než aby mohl být popsán jen extrémním oceněním z roku 2000, které zaznamenaly všechny tituly s ".com" v názvu, nebo dnešními vizemi Zuckerberga a Bezose. Podstatou příběhu je samotná technologie polovodičů, jejíž vývoj a jeho směr je pro technologický sektor přinejmenším stejně důležitý jako Instagram pro marketing.

Polovodiče jako stavební kameny pro růst v 21. století

Význam polovodičů je snadné přehlédnout, protože pozorujeme jen konečný výsledek jejich použití, ne polovodič jako samotný fyzický objekt. Jsou to však klíčové součásti elektronických zařízení, které tvoří neoddělitelnou součást našeho každodenního života. Jednoduše řečeno, pokrok v oblasti polovodičových technologií je zodpovědný za to, že každý z nás má v kapse superpočítač.

Tento rychlý pokrok v technologii předpovídal už zakladatel Intelu Gordon Moore, který v šedesátých letech minulého století předpokládal, že množství komponentů na integrovaných obvodech se každé dva roky zdvojnásobí. Jednalo se o naplněné proroctví a výdaje na výzkum a vývoj se tak v tomto odvětví staly obecně předvídatelnější. Schopnost křemíkového věku stále exponenciálně růst klesá. Novou hranicí by mohlo být strojové učení, ale jeho potenciál seještě musí potvrdit.

Polovodiče jsou často označovány jako stavební kameny růstu v 21. století, podobně jako ocel v průmyslové výrobě koncem 19. a 20. století. Stejně tak jako ocel ale neměla pouze komerční využití a umožnila industrializaci válčení, je i zde znepokojující stránka polovodičů.

Druhá strana polovodičového příběhu

Zatímco novinové titulky o obchodních válkách mezi USA a Čínou se často soustředí na tweety amerického prezidenta Donalda Trumpa, hnijící sójové boby a iPhony, neměli bychom zapomínat, že nejnovější technologie polovodičů budou pravděpodobně podporovat revoluci ve vojenských záležitostech charakterizovaných robotikou a internetem věcí.

Zpráva Rady poradců prezidenta pro vědu a technologii nabádá, aby si USA udržovaly vedoucí postavení v oblasti polovodičů jak z ekonomických, tak z národně-bezpečnostních důvodů. Cílem je čelit čínským plánům na rozšíření kapacit, motivovaných hospodářskými a národně bezpečnostními cíli. Současné čínské polovodičové technologie nejsou nejmodernější, ale zvýšení jejich produktivní kapacity je klíčem k ambicióznímu plánu Číny do roku 2025, kterému Spojené státy musí čelit. To všechno hovoří o skutečné povaze obchodního sporu: není to jen Trump a republikáni, není to jen obchodní schodek a rozhodně tento spor tak snadno nezmizí.

V tomto okamžiku se investoři ptají, zda se jedná o konec technologického obchodování. Vzhledem k tomu, že máme ještě v paměti investory vyděšené internetovou bublinou a silný vzestup technologických akcií v USA od poloviny roku 2017, je rozumné klást si tuto otázku, a to zejména s ohledem na velkou váhu technologických akcií v hlavních indexech. Je ale zřejmé, že technologie nemizí a investoři s tím musí pracovat, ať se jim to líbí, nebo ne.

Pro více informací kontaktujte:

Marcela Štefcová
Crest Communications, a.s.

Ostrovní 126/30
110 00 Praha 1
gsm: + 420 731 613 669
www.crestcom.cz
e-mail: marcela.stefcova@crestcom.cz

Informace pro editory:
Fidelity International byla založena v roce 1969 a poskytuje investiční služby a produkty soukromým a institucionálním investorům. Od ostatních globálních investičních společností se liší zejména formou vlastnictví. Jedná o čistě privátní, soukromou společnost vlastněnou přímo členy zakládající rodiny a managementem firmy. Společnost klade veliký důraz na provádění podrobných analýz, na jejichž základě pak identifikují pro klienty nejvýhodnější investiční příležitosti. Její speciální týmy investičních analytiků a odborníků působí ve všech hlavních finančních centrech světa - v Londýně, Frankfurtu, Paříži, Hongkongu, Tokiu, Singapuru, Soulu, Dillí, Bombaji a v Sydney. V současné době administruje aktiva ve výši 87 mld. USD (assets under administration) a globálně pro klienty investovala 290 mld. USD ve 25 zemích napříč Evropou, Asií, Tichomořím, středním Východem a jižní Amerikou. V České republice Fidelity působí od roku 2012 a mezi její klienty patří celá řada významných institucionálních i privátních klientů, všechny významné banky, pojišťovny, finanční společnosti a nezávislí finanční poradci, kteří koncovým investorům zprostředkovávají investiční fondy této globální investiční společnosti.

Upozornění na rizika
Fidelity International zveřejňuje výhradně informace o produktech a všeobecné informace a neposkytuje žádné investiční doporučení. Z minulého vývoje hodnoty není možné odvodit prognózy budoucího vývoje. Investování do investičních fondů je spojené nejen s vysokými šancemi na výnos, ale i s vyššími riziky. Proto může například hodnota podílů investičních fondů kolísat a není zaručená. Na vývoj hodnoty mají kromě toho negativní vliv i individuální náklady a poplatky. Investiční rozhodnutí by se mělo v každém případě opírat o informace důležité pro investory, nejnovější zprávy o hospodářských výsledcích a - pokud byla zveřejněná - o nejnovější půlroční zprávu. Tyto dokumenty tvoří jediný závazný základ pro nákup. Tyto dokumenty získáte bezplatně v pobočce FIL Investment Services GmbH, Kastanienhöhe 1, D-61476 Kronberg im Taunus, Německo, nebo v UniCredit Bank Austria AG, Vordere Zollamtstrasse 13, A-1030 Vídeň, nebo v UniCredit Bank Slovakia, a. s., Šancova 1/A, 813 33 Bratislava, nebo v Unicredit Bank Czech Republic, a. s., náměstí Republiky 3a, 111 21 Praha 1, nebo na adresách www.fidelity.at, www.fidelity.cz, www.fidelity.sk.

Vydává
FIL (Luxembourg) S.A. Zweigniederlassung Wien, Mariahilfer Straße 36, 1070 Vídeň, IČO: FN 374007
Fidelity, Fidelity International, logo Fidelity International a symbol F jsou registrované ochranné známky společnosti FIL Limited.


Notes to editors
Fidelity UCITS II ICAV is registered in Ireland pursuant to the Irish Collective Asset-management Vehicles Act 2015 and is authorised by the Central Bank of Ireland as a UCITS.
Fidelity only offers information on products and services and does not provide investment advice based on individual circumstances, other than when specifically stipulated by an appropriately authorised firm, in a formal communication with the client.
Fidelity International refers to the group of companies which form the global investment management organisation that provides information on products and services in designated jurisdictions outside of North America. This communication is not directed at, and must not be acted upon by persons inside the United States and is otherwise only directed at persons residing in jurisdictions where the relevant funds are authorised for distribution or where no such authorisation is required.
Unless otherwise stated all products and services are provided by Fidelity International, and all views expressed are those of Fidelity International. Fidelity, Fidelity International, the Fidelity International logo and F symbol are registered trademarks of FIL Limited.
We recommend that you obtain detailed information before taking any investment decision. Investments should be made on the basis of the current prospectus, the relevant supplement and KIID (key investor information document), which is available along with the current annual and semi-annual reports free of charge from our distributors, the entities listed below or from our European Service Centre in Luxembourg, FIL (Luxembourg) S.A. 2a, rue Albert Borschette BP 2174 L-1021 Luxembourg. Austria: Our Austrian paying agent UniCredit Bank Austria AG, Schottengasse 6-8, 1010 Vienna, Austria or on www.fidelity.at. Czech Republic: Our Paying agent UniCredit Bank Czech Republic a.s., Zeletavska 1525/1, 14092 Prag 4 - Michle, Czech Republic. The KIID is available in Czech language. France: FIL Gestion, authorised and supervised by the AMF (Autorité des Marchés Financiers) N°GP03-004, 29 rue de Berri, 75008 Paris. The document is available in French upon request. Germany: FIL Investment Services GmbH, Postfach 200237, 60606 Frankfurt/Main or www.fidelity.de. Hungary: Raiffeisen Zentralbank Österreich AG, Akademia u. 6, 1054 Budapest. The KIID is available in Hungarian language. Netherlands: FIL (Luxembourg) S.A., Netherlands Branch (registered with the AFM), World Trade Centre, Tower H, 6th Floor, Zuidplein 52, 1077 XV Amsterdam (tel. 0031 20 79 77 100). Poland: Our representative office in Poland or on www.fidelity.pl. The Additional Information for Investors is available upon request. Slovakia: Our paying agent UniCredit Bank Slovakia, a.s., Sancova 1/A 81333, Slovakia. The KIID is available in Slovak language.
Issued by: FIL (Luxembourg) S.A., authorised and supervised by the CSSF (Commission de
Surveillance du Secteur Financier) / FIL Gestion, authorised and supervised by the AMF (Autorité des Marchés Financiers) / FIL Investments Services GmbH.

MKAT7600