Italské volby, které proběhly o víkendu, vyústily v parlament bez jasné většiny. Výsledný mix je o něco méně pozitivní, než se očekávalo, a na trhy zřejmě přinese volatilitu. Claudio Ferrarese, portfolio manager Fidelity International, to potvrzuje: „V krátkodobém horizontu, řekněme v příštích 3-5 týdnech, očekávám volatilitu spreadů a snížení italského trhu oproti Evropě. Myslím, že proces vytváření nové vlády bude dlouhý a výsledky lze proto těžko předvídat."

Hnutí pěti hvězd 5SM a Lega sice získaly dohromady 50 % hlasů, ale potenciální koalice mezi těmito dvěma stranami je v tuto chvíli nepravděpodobná. Výsledky ukazují rostoucí podporu populistickým stranám. Ze stran středopravé koalice získaly Forza Italia / Berlusconi 13,94 % nebo Lega / Salvini 17,69 %, oproti tomu Hnutí pěti hvězd (5SM) získala 32,22 %, což z ní dělá nejsilnější politickou stranu v Itálii.

Co je jiné oproti očekávání?
• Výsledky 5SM jsou ještě lepší, než se předpokládalo - 2 % nad očekávání.
• Středolevá koalice má nejslabší podporu,
• V rámci středo-pravicové koalice je Right Forza Italia pod očekáváním, zatímco jasným vítězem je Lega, která je jedinou stranou v koalici s výsledkem nad 17 %.

Co to znamená pro trhy?
Zatímco všeobecné volby nepřinesly jasnou většinu, trh predikoval situaci, kdy by koaliční vláda založená na středových stranách (PD, Forza Italia a Lega) byla možná. To je však nyní nepravděpodobné vzhledem ke špatnému výsledku PD a Forza Italia. Claudio Ferrarese doplňuje: „Na druhé straně překvapivě silnější výsledky jak 5SM, tak Lega přináší určitou volatilitu. Obě strany v minulosti vyjádřily euroskeptické názory a během kampaně měly tendence obhajovat volnější fiskální postoj."

Co se týče výhledu pro italské akcie na rok 2018 jsem pozitivní," dodává Claudio Ferrarese. „Italské oživení „popadá dech" a je poháněné jak vývozci, tak domácími podniky. Vývozci mají prospěch z celosvětového hospodářského růstu, v domácí ekonomice však nastávají bludné kruhy, protože nezaměstnanost klesá, což vede k vyšší spotřebě a následně k tvorbě pracovních míst."

V této fázi však nastane spíše cyklické než strukturální oživení, protože u toho záleží na externích faktorech. Nicméně vytváří se zde poměrně silné růstové momentum. Pozitivní dopad na výnosy domácích společností je vidět zejména v sektorech jako bankovnictví nebo utility a v segmentu menších a středních podniků, u kterých jsme v několika posledních letech zaznamenali pokles zisků.

Krize totiž nedávno zvýšila úroveň nesplácených úvěrů a podobně jsou na tom i příjmy z ropy a na to navázaný business energetických společností a výrobců elektřiny. Tyto akcie výrazně podhodnocovaly trh, zatímco mnoho průmyslových společností nebo společností se spotřebním zbožím zaznamenalo výrazný růst výnosů a zažilo obchodování na hladinách, které jsou dnes výrazně vyšší než minulé vrcholné úrovně (například Luxottica nebo Campari). Claudio Ferrarese proto očekává změny i ve finančním sektoru: „Při výhledu na příštích 3 - 5 let proto konečně vidím příležitost pro banky, aby opět zvětšily zisky díky širšímu oživení ekonomiky a normalizaci úrokových sazeb."


Pro více informací kontaktujte:

Marcela Štefcová
Crest Communications, a.s.

Ostrovní 126/30
110 00 Praha 1
gsm: + 420 731 613 669
e-mail: marcela.stefcova@crestcom.cz

Informace pro editory:
Fidelity International byla založena v roce 1969 a poskytuje investiční služby a produkty soukromým a institucionálním investorům. Od ostatních globálních investičních společností se liší zejména formou vlastnictví. Jedná o čistě privátní, soukromou společnost vlastněnou přímo členy zakládající rodiny a managementem firmy. Společnost klade veliký důraz na provádění podrobných analýz, na jejichž základě pak identifikují pro klienty nejvýhodnější investiční příležitosti. Její speciální týmy investičních analytiků a odborníků působí ve všech hlavních finančních centrech světa - v Londýně, Frankfurtu, Paříži, Hongkongu, Tokiu, Singapuru, Soulu, Dillí, Bombaji a v Sydney. V současné době administruje aktiva ve výši 87 mld. USD (assets under administration) a globálně pro klienty investovala 290 mld. USD ve 25 zemích napříč Evropou, Asií, Tichomořím, středním Východem a jižní Amerikou. V České republice Fidelity působí od roku 2012 a mezi její klienty patří celá řada významných institucionálních i privátních klientů, všechny významné banky, pojišťovny, finanční společnosti a nezávislí finanční poradci, kteří koncovým investorům zprostředkovávají investiční fondy této globální investiční společnosti.

Upozornění na rizika
Fidelity International zveřejňuje výhradně informace o produktech a všeobecné informace a neposkytuje žádné investiční doporučení. Z minulého vývoje hodnoty není možné odvodit prognózy budoucího vývoje. Investování do investičních fondů je spojené nejen s vysokými šancemi na výnos, ale i s vyššími riziky. Proto může například hodnota podílů investičních fondů kolísat a není zaručená. Na vývoj hodnoty mají kromě toho negativní vliv i individuální náklady a poplatky. Investiční rozhodnutí by se mělo v každém případě opírat o informace důležité pro investory, nejnovější zprávy o hospodářských výsledcích a - pokud byla zveřejněná - o nejnovější půlroční zprávu. Tyto dokumenty tvoří jediný závazný základ pro nákup. Tyto dokumenty získáte bezplatně v pobočce FIL Investment Services GmbH, Kastanienhöhe 1, D-61476 Kronberg im Taunus, Německo, nebo v UniCredit Bank Austria AG, Vordere Zollamtstrasse 13, A-1030 Vídeň, nebo v UniCredit Bank Slovakia, a. s., Šancova 1/A, 813 33 Bratislava, nebo v Unicredit Bank Czech Republic, a. s., náměstí Republiky 3a, 111 21 Praha 1, nebo na adresách www.fidelity.at, www.fidelity.cz, www.fidelity.sk.

Vydává
FIL (Luxembourg) S.A. Zweigniederlassung Wien, Mariahilfer Straße 36, 1070 Vídeň, IČO: FN 374007
Fidelity, Fidelity International, logo Fidelity International a symbol F jsou registrované ochranné známky společnosti FIL Limited.